27. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

S čím si hrají děti po celém světě? Zavítejte na výstavu

Píšťalka ze Slovenska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Píšťalka ze Slovenska | foto: Muzeu Jindřichoradecka

JINDŘICHŮV HRADEC Italského Pinocchia, švédského koníka či japonskou panenku kokeši a desítky dalších hraček z různých zemí mohou návštěvníci od pátku obdivovat v Muzeu Jindřichohradecka. Začala tam výstava Letem hračkářským světem. Potrvá do 30. prosince.

"Výstava představuje kolekci zahraničních dřevěných hraček sběratele Františka Kyncla, jenž shromáždil za více jak 50 let jednu z největších evropských soukromých sbírek dřevěných hraček. U nás v muzeu jich vystavujeme čtyři stovky," řekla etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

Tovární hračky i vzácné originály

Kynclovy soukromé depozitáře obsahují přes 4000 hraček nejenom od neznámých lidových tvůrců a drobných soukromých výrobců, ale také tovární hračky vyráběné v malých i velkých sériích i originály od výtvarníků a designérů hraček.

Nejucelenější kolekcí jsou české dřevěné hračky z 20. století. Část hraček pochází z konce 19. století a kolekce je průběžně doplňována i o hračky z 21. století. Vedle českých hraček sbírá také hračky z Evropy a ze světa.

Japonské panenky
Německá hračka - husar na koni

Největší série pocházejí z Německa, Polska, Slovenska a Maďarska. Hojně jsou zastoupeny také hračky z bývalých sovětských republik a Balkánu. Nechybějí ani hračky z ostatních evropských hračkářských zemí, jako je Dánsko, Švédsko, Francie nebo Itálie. Ve sbírce jsou také originální hračky z Afriky, asijských zemí a Ameriky.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstava v Muzeu Jindřichohradecka seznamuje malé i velké návštěvníky s tradičními dřevěnými hračkami 20. století tak, aby byly představeny typické produkty jednotlivých oblastí světa. Na výstavě nechybí třeba slovenská kyjatická hračka, ruská matrjoška, polský Lajkoník, švédský dalarnský koník, jihoamerické hračky z tykve, dánský královský strážce či kubánský kohout.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!