Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

S dítětem do exotických zemí? Pediatři varují před nemocemi

Cestování letadlem s dítětem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování letadlem s dítětem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pojišťovny přijímají stále více hlášení o onemocnění kojenců při dovolených v exotických destinacích, kam se Češi v zimě odjíždějí ohřát. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Takto malé děti není podle nich vhodné brát do oblastí, kde jsou rozšířeny tropické nemoci. U starších dětí by měli rodiče cestu konzultovat s lékařem. Jeden z aktuálně nahlášených případů pojišťovně Allianz skončil dokonce tragicky.

U Allianz se počet nemocných malých dětí v daleké cizině za posledních pět let ztrojnásobil. "Nyní řešíme úmrtí půlročního kojence v Thajsku, kam se s ním a jeho pětiletým sourozencem vydala na vánoční svátky jeho maminka.

ČTĚTE TAKÉ:

Chlapec byl hospitalizován s dýchacími obtížemi. Jako příčinu úmrtí označili tamní lékaři septický šok, který způsobil selhání orgánů. Jeho nejčastějšími oběťmi bývají právě malé děti, jejichž imunitní systém není schopen se vypořádat s infekcí," uvedla Kateřina Krenarová z likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění Allianz.

Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar řekl, že děti do jednoho roku až dvou let by na exotické cesty mimo Evropu vůbec neměly létat. Pokud je to z rodinných důvodů nutné, tak jen do vyspělých zemí, jako jsou Kanada, USA či Japonsko. Děti od dvou do pěti let by měly cestovat jen do zemí s vyspělou akutní péčí.

Průjmy, horečky, virózy, ...

V loňském roce rodiče dětí mladších jednoho roku hlásili Allianz přes 80 jejich onemocnění v zahraničí. V zimě to bylo hlavně z Thajska, Egypta a Tuniska, v létě z Bulharska, Španělska, Řecka a Turecka. Přes 90 procent událostí jsou onemocnění, jen výjimečně úrazy. Tradiční nemoci nemluvňat jsou průjmy, horečky, virózy a záněty středního ucha.

Nárůst zdravotních komplikací dětí v cizině zaznamenává vedle Allianz také Česká pojišťovna. Loni to bylo přibližně 500 nemocných dětí mladších pěti let, každé desáté muselo být hospitalizováno. Nejčastěji to bylo kvůli infekcím dýchacích cest a zánětům uší. Nejvíce zdravotních potíží měly děti v Egyptě, Turecku a Řecku, řekl mluvčí ČP Tomáš Zavoral.

Generali měla loni 281 případů, kdy její asistenční služba pomáhala s řešením zdravotních problémů dětí v zahraničí. Podíl asistenčních zásahů ve věkové kategorii do pěti let na všech případech se meziročně zvýšil přibližně o jedno procento, doplnil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Podle Maďara jsou ovšem počty onemocnění dětí v cizině mnohem vyšší. Pokud se obejde léčba bez pobytu v nemocnici, rodiče ji nehlásí. Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění případy onemocnění neeviduje.

ČTĚTE TAKÉ:

Maďar připomněl, že kojené dítě sice nedostane průjem z místní stravy, ohrožují ho ale vzdušné nákazy a velké změny klimatu. Nemá plně fungující systém a nemůže být očkováno proti cestovatelským nemocem jako břišní tyfus. Let trvá mnoho hodin, v letadle je uzavřená cirkulace suchého vzduchu, který vysušuje sliznice. Až 20 procent lidí v letadle je zdrojem dýchacích infekcí.

"Nekompletně očkovaná a imunitně nevyzrálá miminka jsou na to velmi vnímavá. Když se k viróze přidají změna teploty a vlhkosti a infekce se uchytí, není dítě schopno se s ní vyrovnat," shrnul lékař.

Pediatři cestování s kojenci nedoporučují

Cestování kojenců do jednoho roku k moři do oblastí exotických i méně vzdálených nedoporučují ani pediatři. "Kojenecký imunitní systém se neumí účinně bránit infekci. A pokud již děti onemocní, jsou citlivější na ztrátu tekutin, například při průjmovém onemocnění nebo zvracení, a mohou být rychleji dehydratované," varovala praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy Milada Czinnerová.

Nebezpečné je podle ní také to, že děti do jednoho roku ještě nemají ukončené základní očkování. "Blíží se jarní prázdniny a s nimi stoupá poptávka po rodinných zájezdech do teplých krajin. Doporučujeme, aby se rodiče poradili s dětským lékařem, a pokud nejde o cestu nezbytnou, aby ji u těchto malých dětí odložili," doplnila Krenarová.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!