7. července 2014 12:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

S hlasitým křikem. Španělský běh s býky je jen pro odvážné

Několik tisíc běžců se vydalo do úzkých ulic severošpanělského centra autonomní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik tisíc běžců se vydalo do úzkých ulic severošpanělského centra autonomní... | foto: Reuters

PAMPLONA (ŠPANĚLSKO) Čtyři lidé se zranili při pondělním běhu s býky, kteří byli letos poprvé vypuštěni do ulic v rámci tradičních oslav svátku svatého Fermína. Jednoho z odvážlivců nabral býk na rohy, zranění žádného z běžců ale nejsou vážná, informoval deník ABC.

Několik tisíc běžců se vydalo do úzkých ulic severošpanělského centra autonomní oblasti Navarra následováno šesticí divokých býků úderem osmé hodiny ranní. S hlasitým křikem většina z nich mohutným zvířatům úspěšně unikala, v jedné z ulic se však po útoku turů ocitlo na zemi hned několik mužů.

Běhy s býky

Býčí běhy jsou součástí svatofermínských oslav, jejichž tradice sahá do 16. století a rozvinula se z původně obyčejného přesouvání býků do arén před konáním večerní koridy. Od roku 1911, kdy se začaly vést oficiální záznamy, přišlo při riskantních bězích ulicemi Pamplony 15 lidí o život.

Po závodě trvajícím sotva dvě a půl minuty skončila v místních nemocnicích čtveřice poraněných. Podle médií tři utrpěli zranění různých částí těla po pádu, jeden byl nabrán na nohy a má poraněné stehno.

Býci po závodě zamířili do místní arény, kde je večer v souladu s tradicí sprovodí ze světa toreadoři.

Proti konání běhů s býky protestují ochránci zvířat, kterým vadí téměř 50 každoročně usmrcených býků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz