Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak vidí české Velikonoce v zahraničí? Sadomasochistické, barbarské a hulvátské

Chytit a řádně vyplatit. Přesila koledníků na Kyjovsku je zřejmá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytit a řádně vyplatit. Přesila koledníků na Kyjovsku je zřejmá. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Otevřené násilí na ženách, sexuální obtěžování či dokonce barbarství. Tak ve světě hodnotí české velikonoční zvyky. Tradiční vyšupání pomlázkou se například Srbům jeví jako sadomasochistický čin. Pro Američany je nepochopitelné, že muži se na ženách mohou dopustit násilí a ještě požadovat „odměnu“.

V pravidelné rubrice serveru Lidovky.cz Češi v cizině se jako nejčastější nepochopitelný zvyk objevují české velikonoční zvyky. V zahraničí je vnímají jako silně machistické a barbarské. Jediný český zvyk, který je pro cizince stejně nepochopitelný, je vánoční zabíjení kapra.

A co si tedy v zahraničí myslí o pomlázce, lití vody, vyšupání děvčat a následné odměně? 

České Velikonoce v Americe? Nemožné
“Naši američtí kamarádi dodnes nepochopili, co je to za barbarský a machistický zvyk lískat ženy a dívky proutím a ještě za to chtít odměnu. Takových věcí, které se tady nedělají, je samozřejmě víc, já bych rád ještě zmínil aspoň to, že v naprosté většině míst ve Spojených státech je naprosto nepředstavitelné, aby kdokoli močil na ulici,“ říká v jednom z rozhovorů český konzul Martin Dvořák, který žije v New Yorku.

„Nikdo, komu jsem vysvětlovala naše Velikonoce, nechápe pointu v mlácení holek a myslí si, že jsme sadomasochističtí blázni, popisuje Kateřina House. Více čtěte ZDE.

„S žádným zvykem jsem neměla problém, ale lidé na mě koukají zvláštně, když jim vyprávím o Velikonocích a o tom, jak u nás holky dostanou pomlázkou. Tady by se to považovalo za otevřené násilí na ženách,“ říká Michaela Scheuer, která žila v Kalifornii. Více čtěte ZDE.

Martina Slezáková, která žije v americkém Texasu, si myslí, že české Velikonoce (navíc s mrskačkou) by v Americe za žádnou cenu nemohly proběhnout. Více čtěte ZDE.

Ale nejen v Americe se na české velikonoční tradice dívají skrz prsty. Jeden z nejostřejších názorů pochází z Číny: „O Velikonocích jsme s místními přáteli i studenty při večeři probírali různé velikonoční zvyky a tradice. Při zmínce o pomlázce a vyšlehávání děvčat se mnozí pozastavili. Nevěřícně se podivovali, co jsme za barbary. Dokonce mi jeden kamarád sdělil, že se mu to zdá jako sexuální obtěžování. Pokoušel jsem se situaci zachránit klasickým českým vtipem, ale taky jsem nepochodil, myslím, že to bude tím britským imperialismem,“ popsal Milan Kilík zážitky z Číny

Liga na záchranu žen
„Jediné, co bylo pro některé Srby těžko pochopitelné, bylo české pojetí velikonočních zvyků, jako pletení pomlázek a následné vymrskání žen, které mužům za to nadělí malovaná vajíčka. Ale pokud jsem jim k tomu vysvětlila symboliku a historii, tak to bylo lépe chápáno,“ říká Marie Navrátilová, která žila v Srbsku.

„Pomlázka na Velikonoce a prohánění děvčat s pomlázkou. Australané to považují za naprosto barbarské a toto provádět na veřejnosti je naprosto nemyslitelné,“ vysvětluje Jiří Neužil žijící v Austrálii. Více čtěte ZDE.

„Jak tu již bylo mnohokrát napsáno, za hranicemi Česka asi nikdo nepochopí naše zvyky na Velikonoce. Jinak Thajci jsou velice tolerantní a na žádné velké nezvyklosti jsem po dobu svého pobytu nenarazil,“ říká Petr Hlásenský. Více čtěte ZDE.

„Když jsem Angličanům vysvětlovala, jak slavíme Velikonoce pomlázkou, patrně by nejraději ustanovili ligu za nepravomocné týrání žen,“ napsala Anna Filkuková žijící v anglickém městečku Hertford. Více čtěte ZDE. 

Velikonoční pomlázka byla letos na sněhu, místo napadlo až 40 centimetrů sněhu.

Švýcaři byli v šoku z našich Velikonoc. Místní nechápou symboliku pomlázky. Přijde jim nelogické, že se ženy u nás nechávají dobrovolně mlátit a ještě pány odmění panákem,“ popisuje Kateřina Fagetti. Více čtěte ZDE. 

Němce nejvíce šokuje, když se dozvědí o našem ‚vztahu k ženám‘ o velikonočním pondělí. Při popisování pomlázky většině spadne čelist a nevěří, že si to někdo nechá líbit,“ popisuje Michal Špaček, co si o českých Velikonocích myslí sousedé za hranicemi.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...