Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Jak vidí české Velikonoce v zahraničí? Sadomasochistické, barbarské a hulvátské

Otevřené násilí na ženách, sexuální obtěžování či dokonce barbarství. Tak ve světě hodnotí české velikonoční zvyky. Tradiční vyšupání pomlázkou se například Srbům jeví jako sadomasochistický čin. Pro Američany je nepochopitelné, že muži se na ženách mohou dopustit násilí a ještě požadovat „odměnu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Minařík 4.4.2015 17:21

Ještě že jsme seznámeni s tím co tomu říkají v Kalifornii a podobně. Možná je nejvyšší čas nás tady humanitárně vybombardovat.

J. Václavíková 2.4.2015 10:06

No, tak pánové si tento zvyk přichválili, nezaregistrovala jsem, že by někoho zajímal postoj protistrany.  Takže jak to vidím já- ve formě u nás často používané je to zlozvyk hloupatý a trapný. Sama koledníky vždy usměrním tak, aby šlo a akt symbolický a ženská, která si nechá líbit jakékoliv násilí, je podle mě husa.

M. Rozumek 1.4.2015 12:46

Jen aby se neozvaly Bruselské feministky a nechtěly nám naše staleté zvyklosti zakázat. Teď je moderní to potírání sexismu, šovinismu a jiných lidových kratochvílí  :D

R. Stary 1.4.2015 12:33

Jsme mala zem a oni nas vidi. Jaka radost. Jestlize nase Velikonoce povazuji za barbarske a hulvatske, jak se divaji napriklad na krevni mstu, ktera je na Balkanu rozsirena.

Z. Kolano 31.3.2015 22:24

Tradice je tradice, nektere juz lide neumeji vysvetlit, to i Tewje mlecar tak mluvil :))). V jedne polske vesnici na palmovou nedele lide delaji vysoke palmy, nektere maji vysku 30 metru i vice. Tak delaji od staleti i nevi proc. 

Ti Srbove i ini z jihu to mne pobavili. Mlati zeny kreslami i inym nabytkem, ale tradice z  pomlazkou jim vadi.

J. Škodák 31.3.2015 20:27

Již jako malý chlapec jsem tuto mrskačku prožíval se smíšenými pocity.Vymrskat hubaté sousedky mně nevadilo, někdy jsem i přidal na síle,abych uslyšel AU! Ale mrskat maminku, to se mně nějak příčilo! Časem jsem to pochopil a s ostatními mládenci jsme si to užívali! Jedno,2,3...štamprdle a ze zpívání se stalo opilecké řvaní a tak velikonoční pondělí bez Velkého pátku, tedy bez duchovního rozměru, není to nic jiného,než hulvátská ožíračka.Protože v národě českém duchovní rozměr Velikonoc v drtivé většině neslavíme,ulpěli jsme na povrchu nějakých zvyků z dob pohanských,a tak se vracíme k barbarství ne kultivované společnosti a ono je to vidět

P. Pruner 31.3.2015 19:27

Každý by se měl držet svých tradic a starat se o své problémy. Všichni cestujeme a vidíme jak u těch kritizujících není vše v pořádku.

Svátky jara se nějakým způsobem slaví v každé civilizaci, i my bychom měli respektovat cizí zvyklosti.

P. Bárta 31.3.2015 18:51

V Čechách je největší křesťanský svátek světa, Velikonoce,  zcela myšlenkově a duchovně vykuchán na jakousi venkovskou pouliční zábavu, která mi byla podezřelá už za bolševika, který to duchovní vymítání horlivě podporoval na jakési svátky jara či čeho a nikdy jsem se toho neúčastnil.  Když jsem pak viděl Velikonoce, tedy skutečné Velikonoce, například ve Španělsku, kam jsme pak na ně vícekrát zaletěli, nebo v Itálii, pochopil jsem , proč  jsme v tomto ohledu všem Evropanům za buranský exoty.

J. Jonáš 31.3.2015 20:30

Ateističtí Češi neslaví Velikonoce křesťanské, nýbrž oslavují příchod jara - proto tedy i šlehání čerstvými proutky jakožto symbolem plodnosti. Jen buran se může vysmívat zvykům jiných zemí :)

J. Chaloupka 31.3.2015 18:47

Každý národ má své zvyky a své tradice, nikoho nenutíme aby přebíral ty naše . Ať si každý národ slaví své svátky po svém . Jsou i horší způsoby slavení různých svátků ve světě např. rituálním  podřezávaní zvířat u židů a arabů . U nás při těchto oslavách žádná krev neteče  a žádné obětiny se nekonají. Takže slavně si  Velikonoce v klidu jak se nám to líbí a komu se to nelíbí  - ať nám cosi   políbí.

L. Zichova 31.3.2015 15:38

V cesku jsuo velikonoce svatkem opijeni, neco jako v Nemecku  nebo Rakousku karneval....

R. Kirsch 31.3.2015 14:22

Jo, české Velikonoce by v Americe nikdy nemohly proběhnout. Zato Indiany jako puvodni obyatelstvo tam celkem bez problemu skoro uplne vymlatili, ovšem nikoliv pomlázkou...

P. Maleček 31.3.2015 12:53

No pro současné genders a lidskoprávní pomatence musí být velikonoční mrskačka jak pro bejka rudý hadr. A proto hurá na to. Co je nejděsnější, že třeba islámský zvyk uřezávání hlav těmto povětšinou i multikulti pomatencům nevadí, ale z omlazování našich žen plesknutím po zadku se můžou pos..t.

R. Kirsch 31.3.2015 14:22

Mate pravdu, pane, souhlasim!

M. Pechar 2.4.2015 1:11

Nevadí jim, protože oni lidskoprávní pomatenci nenávidí euroamerickou civilizaci, její kořeny se snaží vymýtit tím, že nám vnutí multikulturní obohacení, třeba těmi islámskými zvyky. A opovažte se protestovat proti importovanému násilí – budete onálepkován, ocejchován coby xenofob, fašista (sic!), rasista (islám je rasa?), islamofob (i když žádnou fobií netrpíte) a podobně – jakmile máte nálepku, jste odsouzen a nebudou s vámi diskutovat, protože vaše zavrženíhodné názory jsou jasné, když jste tím náckem a podobně.

J. Mydloch 31.3.2015 12:31

Co tím chtějí jako říci? Naše zvyky jsou prostě takové a co si myslí ostatní je jejich věc.

P. Jášek 31.3.2015 11:36

No, já nejím psy, anglický puding, německou bílou klobásu a nepiju americké "pivo"!

Protože nejsem barbar ani pr*se!

R. Kirsch 31.3.2015 14:24

Bingo! Zkuste ještě skandinavske susene ryby!

R. Gramblička 31.3.2015 11:08

Pro našince je zas nepochopitelné, že Amík se nečekaně opaří horkým kafe (kdo by to čekal, že bude horké) nebo nechá v mikrovlnce osušit zvíře a pak přes svou blbost vysoudí miliony od těch, co za to nemohou

M. Urban 31.3.2015 10:50

Je to zajímavé, že místní komouši ještě dodržují národní svátky. Jak říkal Zápotocký, milé děti ježíšek už zestárnul a je to teď děda Mráz. Jděte se bodnout!

J. Pluk 31.3.2015 10:46

Různá země, různé zvyky a já myslím, že Velikonoční pomlázka je jedním z nejkrásnějších zvyků u nás. To že nikde jinde to nemají a ani to nechápou, jen podtrhuje výjimečnost a jedinečnost i půvab našeho zvyku. Protože ten kdo za tím hledá násilí nebo nějakou formu diskriminace, dokazuje jediné - prostě není Čech.

Jinak - když se podíváte jinam, najdete zvyky, které skutečně obsahují prvek násilí jakožto jádro věci: španělská corrida, americké rodeo, americký fotbal, "vítání nováčků" v klubech amerických VŠ které má často prvky ponižování.... nebo třeba to že v Číně si můžete pochutnat na psí pečínce či dát si polévku z tygřího penisu.

Když se nad tím zamyslíte, tak v porovnání s takovými zvyky není na českých Velikonocích nic zavrženíhodného. Problém je jistě i v tom, že když to cizinci znají jen z doslechu, představují si to jinak než jaké to je ve skutečnosti.

R. Kirsch 31.3.2015 14:26

V Cine zcela verejne prdi nahlas mistni obcane na veřejných mistech - banky, supermarkety, urady apod., dokonce i při spolecnem obedu. Zazil jsem to tam mnohokráte. Odporne!!! Velikonocni pomlázka je pro mne daleko prijatelnejsi... a nesmrdi!

J. Krob 31.3.2015 10:37

No, a co má být? Dokud se tomu děvčata smějí, tak je to dobré. V USA ať se klidně po…tento! (Tedy, pokud jim to vysvštluje nějaký příslušník pražské kavárny, tak se ovšem jejich reakcím nedivím…)

K. Janyška 31.3.2015 10:10

Jsme prostě civilizované jedničky a hotovo.  Jsme, myslím to smrtelně vážně... Dzp.

D. Stirský 31.3.2015 10:00

Má se to tak: Kdyby v USA v vždy o velikonočním pondělí mužští šlehali ženské nebo je polévali vodou, okamžitě by zde různí frikulínci tento zvyk zaváděli s argumentem, jak je to skvělé a že přece ve vyspělých státech.... Je to stejné jako s Helloweenem či sv. Valentýnem: U nás žádnou tradici nemá a přesto je všude vidět dýně a růžová srdíčka. Nebo se pamatuji na jednu ryze českou firmu, kde, kdoví proč, slavili Den nezávislosti.

J. Hanzal 31.3.2015 9:23

Ať si ve světě nechají své tradice a my zase ty naše. Jenže je tu EU a určitě je tam nějaká komise pro zákazy tradic, a myslím si, že už pracuje na plný pecky.

J. Václav 31.3.2015 9:02

Nedej Bůh, aby nám EU zakázala používání pomlázky. Představme si šlehat holky kabelem.

M. Urban 31.3.2015 8:56

A co takový helloween?

J. Václav 31.3.2015 8:59

Berete mi to z úst, strašení při které děti čůrají, hororové oslavy, kde občas někoho podříznou. Zlaté Velikonoce.

J. Vydra 31.3.2015 10:01

Nebo v Bavorsku pochod čertů na Mikuláše!! To vyděsilo i mně!!!


Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...