29. září 2017 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Šanghaj, Sibiř i Mexiko. Na výlet za pár desítek minut a bez pasu

Písečný přesyp u Vlkova se jmenuje Sahara a je unikátní přírodní památkou. Část... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písečný přesyp u Vlkova se jmenuje Sahara a je unikátní přírodní památkou. Část... | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ameriku a Mexiko obejdete za pouhých pár desítek minut. Na výlet do Londýna, Nového Yorku, Paříže nebo do Bosny budete potřebovat pár hodin. Na Sibiř si můžete vyhradit klidně týden, a když budete mít štěstí, v zimě můžete dobruslit třeba na Tajvan.

Pas potřebovat nebudete, všechna tato místa hravě zvládnete přímo v Česku. Míst se světovými názvy se u nás urodilo nebývale a některá jména jsou skutečně velmi exotická.

Tak například Tajvan: jedná se o ostrov na Lipně zhruba mezi Hůrkou a Valtrovem. Když si dáte trochu práce, zjistíte, že jde o největší ostrov lipenské přehrady a roste na něm smíšený les. Méně jasný je důvod, proč se mu říká Tajvan. Možná proto, že tvarem připomíná daleký ostrov Tchaj-wan, možná proto, že prý šlo o oblíbený revír jistého rybáře se šikmýma očima. Lidé z okolí mu přezdívali Číňan a exotický původ se přenesl i na jeho oblíbené loviště. Jisté je jen to, že výletní lodě sem nejezdí, ale nikdo vám nebrání uspořádat si soukromou plavbu nebo si sem v zimě zajet na bruslích.

Česká Kanada na Jindřichohradecku

Mexika, Ameriky a Sibiře

Nejslavnější česká Amerika je samozřejmě lom Velká Amerika u Berouna. Znáte ji z kultovního westernu Limonádový Joe, ovšem běžným výletníkům je vstup do lomu přísně zakázán, podívat se do něj můžete jen shora, kde po okraji lomu vedou vyšlapané cesty i turistická značka. Světovými jmény se tenhle kraj jen hemží: hned za Amerikou leží lom Mexiko, kousek za ním Kanada a ještě dál v lesích objevíte lom Malá Amerika.

Co se děje jinde

  • Husí slavnosti v Boskovicích (30. 9. – 1. 10.) Připomeňte si proslulé vykrmené husy místních hospodyněk, které se dobře prodávaly na městských trzích zejména v Brně a ve Vídni. Husí a kachní speciality ochutnáte jak v místních restauracích, tak na tržišti v parku u zámeckého skleníku. Soutěžit se bude o nejlíp připravenou husu, do zásoby si můžete koupit husí sádlo. www.kulturaboskovice.cz 
  • V červené na zámek Litomyšl: Na 29. září připadá Mezinárodní den srdce. Udělejte něco pro to své a od 28. září do 1. října se přijďte projít po zámku v Litomyšli a jeho zahradách. Pokud dorazíte na zámek a budete mít alespoň dva kusy oblečení či doplňků červené barvy, můžete v pokladně požádat o vstup zdarma! www.zamek-litomysl.cz 
  • Potřebuje vaše zahrada vylepšit? Vypravte se od 28. září do 1. října na Podzimní pěstitelskou výstavu Floria do Kroměříže anebo na zahrádkářskou výstavu v zámeckém parku v nedalekých Věžkách. www.vystavistefloria.cz, www.vystava-vezky.cz 
  • Křivoklání na Křivoklátě: 30. září a 1. října se na hradě Křivoklátě konají tradiční rytířské slavnosti Křivoklání. Užijete si šermířské souboje, uvidíte dobovou zbrojnici a dravce, kteří účinkovali ve slavných filmech. České dráhy vypravují na Křivoklání vlak tažený parní lokomotivou, odjíždí z pražského Braníka v sobotu 30. září v 9.13. www.hrad-krivoklat.cz

Z Kanad je ale nejznámější ta Česká, tedy přírodní park Česká Kanada na Jindřichohradecku. Název vymyslel ve dvacátých letech minulého století Jaroslav Arnošt Trpák, rodák z Jindřichova Hradce a pražský novinář, který Severní Ameriku procestoval. Nápad se zalíbil a k České Kanadě se záhy začala hlásit další místa, třeba zámek Červená Lhota, Stráž nad Nežárkou, Počátky, Deštná nebo Třeboň. Trpák trpěl; za základ „své“ České Kanady totiž považoval pouze rybníky a lesy v krajině okolo Jindřichova Hradce, Kunžaku, Nové Bystřice a hradu Landštejna a území nechtěl rozšiřovat. 

S tím, kde Česká Kanada začíná a končí, si dnes nikdo hlavu neláme. Na jihu Čech najdeme i docela známou Českou Sibiř, což je pahorkatina mezi Táborem aVoticemi, o kus dál leží Český Merán, jak se označuje krajina kolemměsta Sedlec-Prčice, prý pro podobnost s italským regionem. Vybírat si z několika destinací můžete, když chcete jet na dovolenou do Mexika. Kromě již zmíněného lomu se tak říká ulici ve Fryštáku, části Klimkovic, kousku Nýřan a najdete je i ve Sklenařicích poblíž Tanvaldu.

Samostatnou kapitolou je Sahara. Kdekdo ví, že Moravská Sahara je krajina mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec na jižní Moravě. Kdysi tu prý bývaly i písečné bouře. Protože Čechám to bylo líto, zrodila se Česká Sahara, oficiálně tedy písečný přesyp u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Sahara se nazývá i část Mladé Boleslavi (kromě ní tu objevíte i Maroko nebo Habeš) aBělé pod Bezdězem (podobnost zdejší krajiny s Moravskou Saharou opravdu nepřekvapí) a říká se tak i uličce v Srbsku – ne v tom opravdovém Srbsku na Balkáně, ale obci na břehu Berounky mezi Karlštejnem aBerounem.

Koupel v Asuánu

A propos, další Srbsko objevíte v Českém ráji. Akdyž už se touláme po Balkánu, tak jeden najdete přímo v Praze, na Písecku se můžete zastavit v Temešváru, Jadran je rybník a rekreační areál u Františkových Lázní, Baška se nazývá vodní nádrž a obec u Frýdku-Místku a Černých Hor či Černých hor máme v Česku tolik, že si na nějakou určitě vzpomenete sami.

Zpět na Saharu a do Afriky: už jste se koupali v Asuánu? Vůbec nemusíte jezdit do Egypta, jednu vodní plochu tohoto jména objevíte v Prokopském údolí na okraji Prahy, další mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a říká se tak i rybníku v Jabloneckém žlabu u Přibyslavi.

Kam se ještě podívat?

  • Kanada – jedna z městských částí Třince s malou přehradní nádrží Kanaďanka. 
  • Šanghaj – obvyklá přezdívka bývalých dělnických kolonií, plných malých domečků a úzkých uliček. Jednu Šanghaj coby pitoreskní shluk poslepovaných domků na břehu Bílého potoka, která se dokonce pyšní vlastní cedulí, objevíte kousek od Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce, přezdívá se tak i Divišově čtvrti v Brně. 
  • Habeš – název se zrodil podobně jako Šanghaj, obvykle se tvrdí, že cihly v tamních domcích se neslepovaly maltou, ale blátem. Habeš mají na okraji Strakonic, v České Třebové a v Bludově. Jde o místo, kde si nemajetní lidé stavěli vlastní přístřeší. Na Habeši se můžete ubytovat v Olešnici.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉHO SERVISU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč