23. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sankt Gallen skrývá bohatství. Staré svazky nevyčíslitelné ceny

Švývarské město Sankt Gallen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švývarské město Sankt Gallen. | foto: Vlastimil Neklapil

SANKT GALLEN Na počátku historie švýcarského města Sankt Gallen (sv. Havel) byl irský mnich Gallus, který si zde počátkem 7. století zřídil poustevnu. V osmém století už tady stál klášter, který se postupně stal centrem kultury a vzdělanosti. Současný barokní klášterní komplex pochází z 18. stol. a je zařazen na listinu UNESCO.

Skutečným pokladem je nádherná rokoková klášterní knihovna se 160 tisíci svazky nevyčíslitelné hodnoty.

Klášterní knihovna v Sankt Gallen.

Klášterní knihovna.

Několik desítek vzácných kusů je vystaveno ve vitrínách a dobře viditelných. Například Martyrologium Notkera Balbula z 10. stol., dvoujazyčná evangelia z 8. stol. a 110 dochovaných listů prvního latinského překladu Bible, tzv. Vulgaty z počátku 5. stol. - pokračovat by se dalo velmi dlouho. 

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Vedle stojící katedrála je krásným příkladem vrcholného baroka. Prostorné Klášterní náměstí uzavírají po třech stranách honosné barokní budovy, jádro města kolem kláštera, hlavně Gallusplatz, Gallusstrasse, Spisergasse je plné starých domů, dílem hrázděných, dílem zděných s bohatě zdobenými arkýřovými okny, symboly kupeckého bohatství. 


Pohlednice z cest na větší mapě

Většina ulic v historickém jádru je klidnou pěší zónou, plnou hospůdek a kaváren, město má bohatý kulturní život. 

Vlastimil Neklapil

Najdete na Lidovky.cz