13. května 2008 16:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Santorini: Bájná Atlantida v Egejském moři

ostrov Santorini, Řecko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ostrov Santorini, Řecko | foto: Profimedia

Řecký ostrov vulkanického původu se považuje za ztracenou bájnou Atlantidu. Své návštěvníky Santorini jistě zaujme průzračně modrým mořem a zajímavou přírodou. Kolorit místní krajiny specificky dotvářejí strmé skály poseté bílými stavbami.

Je mnoho bájí a legend, které se dotýkají tohoto nádherného řeckého ostrova v Egejském moři. Tyto legendy se ale nevztahují pouze k historii ostrova, ale poukazují také na jeho geologickou skladbu a specifického utváření. Není pochyb o tom, že fáze jeho vývoje byly určovány děsivou aktivitou místních vulkánů, které však nechaly ostrov vzniknou.

ostrov Santorini, Řecko

Před miliony let řecký poloostrov spolu s ionskými ostrovy, ostrovy v Egejském moři a Malou Asií tvořily souvislý suchozemský masiv. Dnešní ostrovy jsou důsledkem nepředstavitelně katastrofických geologických jevů. Zvláště ostrov Santorini byl formován lávou a popelem mnoha sopečných center.

ostrov Santorini, Řecko

Mnoho století po zformování ostrova nebyly místní vulkány aktivní. Toto dlouhé období klidu stejně jako výjimečná úrodnost půdy sopečného původu napomohly nejen bujnému růstu ostrovní vegetace, ale i vzniku idylických přírodních podmínek a rozvoji ojedinělé civilizace Středomoří. Jednou z nich jistě byla i civilizace Atlantidy. Od časů Platona byl tragický a tajemný osud Atlantidy převyprávěn mnoha autory. A právě ostrov Santorini je se záhadnou Atlantidou spojován.

Ostrov Santorini nabízí řadu míst, které stojí za to vidět.

Nea Kameni

ostrov Santorini, Řecko

Ti, kdo chtějí navštívit Nea Kameni s jeho vulkánem, najdou vždycky loď, která je na malý ostrůvek doveze. Tam potom vystoupí na břeh v menším zálivu obklopeném příkrými svahy a černou rozpraskanou lávou s ostrými hranami. Kráter na vrcholu Nea Kameni dokazuje, že vulkán je stále činný, výpary methylu z něj totiž stále vycházejí.

Fira

ostrov Santorini, Řecko

Hlavním městem ostrova se Fira stala na počátku 19. století. Nyní je rozvíjejícím se městem s přibližně 1500 obyvateli, kteří žijí současností, ale snaží se zároveň udržet místní tradice z dob minulých.

V centru města najdete tržiště. Četné obchody nabízejí velmi rozmanité zboží, které uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka. Návštěva barvitého trhu ve Fiře je radostnou procházkou. 

Kamari

ostrov Santorini, Řecko

Moderní turistické středisko, které se trvale rozvíjí, leží asi 10 kilometrů od Firy v jihozápadním směru. Dominantou vesnice je kostel. Na tomto území bylo nalezeno množství starobylých artefaktů. Byla zde totiž starobylá Oia, přístav tehdejšího hlavního města ostrova.

Lokalita nabízí mnohakilometrovou pláž tvořenou černým pískem a oblázky.

Klášter Profitis Ilias

ostrov Santorini, Řecko

Klášter se nachází na vrcholku stejnojmenné hory, ve výši 550 metrů. Stavba byla započata v r. 1771 mnichy Jáchymem a Gabrielem. Oba muži, s dovolením a s pomocí thérského biskupa Zacharie, se dokázali domoci povolení cařihradského Patriarchy Cyrila ke stavbě kláštera. Nový klášter tak vyrůstal pod duchovní ochranou Patriarchátu a nesl i titul Patriarchální klášter.

Stavba, kterou dnes vidíme, je větší než stavba původní. Svou současnou podobu stavba získala v 19. století, kdy řecký král Othon byl zdejší krajinou okouzlen a dal popud k rozšíření kláštera. Klášterní muzeum oplývá bohatstvím církevních předmětů nevyčíslitelné hodnoty. Kromě ostatků svatých jsou tu ikony z 15. -18. století či ve stříbře vázané rukopisy.

Více informací o ostrově Santorini najdete zde.

Najdete na Lidovky.cz