Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sbaleno na túru: Na treku bez kručení v břiše

Cestování

  5:46
Konzervy lančmítu a čínské polévky už na treky vláčet nemusíte. Existuje totiž spousta vychytávek, které skoro nic neváží a spolehlivě zasytí. 

Ať už lezete na třetí největší sopku světa (Pico del Teide na snímku), nebo na Sněžku, se správným jídlem to půjde lépe foto: Shutterstock

Ať užse v létě chystáte na přechod Krkonoš, výšlap na nejvyšší horu Španělska či na trek v Gruzii, určitě je vám jasné, že dobře zabalený obsah batohu je základem každé výpravy. Alfou i omegou je výletnický jídelníček – zvlášť v místech, kde jste odkázáni sami na sebe. Cestovatelé vědí, že máloco vydrží, a to, co se nekazí, je zas těžké, palačinky si pod stanem neuděláte a čínská polévka není pro výkon a regeneraci nic moc.

Kouzla s vodou

Slušnou a plnohodnotnou náhradou teplého oběda mohou být lyofilizované potraviny. Lyofilizace je proces sušení, při kterém se z materiálu (zde konkrétně z klasické uvařené potravy, třeba rizota) odstraní až 99 % vody. Potravina se tím stává lehkou a skladnou. Pro její přípravu většinou stačí přímo do sáčku nalít určitý objem horké vody a nechat nasáknout. Takto připravené jídlo se může hodit – na rozdíl od zmiňovaných instantních polévek totiž obsahuje živiny, které tělo pro náročný výšlap potřebuje. Výhodou je i chuť, kterou si u většiny výrobků cestovatelé nemohou vynachválit. Cena jedné porce ale není úplně zanedbatelná, pohybuje se okolo 140 korun. V nabídce jsou nejrůznější pokrmy – od kuřecího na kari přes hovězí s kaší až po rýžový nákyp či jablečný crumble.

Jídlem vhodným na cesty jsou také instantní ovesné kaše. Jsou oblíbené i mezi lidmi, kteří se ani v běžném ranním shonu nestíhají pořádně nasnídat. Díky obsahu sušeného mléka rovněž stačí obsah sáčku zalít vodou a nechat nabobtnat. Jedná se kvalitní variantu cestovatelské snídaně, která dodá dostatek energie a je hned hotová – co více si přát. Složení kaší se zpravidla liší podle výrobcem a jeho záměrů – najdete kaše s vysokým obsahem proteinu, bez lepku, kaše slazené i neslazené a vše samozřejmě v různých příchutích. Jednu porci seženete přibližně od deseti do třiceti korun.

Maso? Maso!

Pokud si na cestách nemůžete odpustit oblíbené salámy, dejte přednost kvalitě a vybírejte ty tvrdé, polotvrdé nemají takovou trvanlivost, o těch měkkých ani nemluvě. Dobré je také kvalitní sušené maso neboli jerky. Známe je díky severoamerickým indiánům, nejsou sice levné, ale na cestě jsou chutným zdrojem bílkovin. Navíc si je můžete nasušit i sami doma za podstatně nižších nákladů. Vhodná je sušička na ovoce, ale poslouží i obyčejná horkovzdušná trouba. Klasické masové konzervy jsou mezi trampy oblíbené, nicméně mají nevýhodu - hmotnost. Proto je většina cestovatelů během treků považuje spíš za „sváteční jídlo“.

Důležitá rychlá energie

Pěší tůry mohou být vyčerpávající, zvláště s plnou polní na zádech. Proto je nutné přibalit poctivou zásobu rychlých cukrů. Přibalte tedy sáček rozinek, hroznový cukr a nějakou tu tyčinku. Spolehlivým zdrojem kalorií jsou buráky, ořechy a nejrůznější semínka. Výdej energie je během celodenního pochodu enormní, proto si můžete cukry dovolit i přesto, že zrovna držíte dietu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!