6. července 2011 8:13 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Se psem za hranice? Odteď jen s čipem

Pes v autě - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes v autě - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pro cestování po Evropské unii se psem, kočkou či fretkou je nutné od července zvíře označit nikoli tetováním, jako tomu bylo dosud, ale čipem. Evropská komise podle Státní veterinární správy nicméně povolila, že bude možné cestovat i pouze s tetovanými zvířaty, pokud je označení čitelné a bylo provedeno do neděle.

"Formulace nařízení o čipování je sice jednoznačná, přesto komise na svých stránkách uvádí výklad, že zvířata tetovaná do 3. července 2011 nemusejí být navíc očipovaná, a to za podmínky, že tetování je dobře čitelné," uvedl na webových stránkách správy mluvčí Josef Duben.

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena se podle Dubna na výklad normy ptal na zasedání šéfů veterinárních správ v Bruselu. Odpověď by měla být závazná pro všechny členské země.

I přesto Duben doporučuje cestujícím se zvířaty vyvarovat se nedorozumění, ke kterému by mohlo dojít při kontrole v případě, že by tetování bylo špatně vidět, a nechat si označit čipem i psa, který už byl tetovaný.

"Výhody čipu převažují nad tetováním. Například je snazší identifikace v případě, že se pes ztratí," uvedl Duben.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz