12. prosince 2008 11:43 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Se studentskou kartou na lyžích ušetříte

Lyžař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Na lyže co nejlevněji? Vyberte si termín mimo sezonu a snažte se co nejlépe využít některé z dostupných slev.

Ačkoli začátek lyžařské sezony příliš sněhu nepřinesl, přesto se v některých střediscích na svah dostanete. Musíte se však smířit s tím, že v současné době bude otevřeno jen několik vleků a sjezdovek.

Aby provozovatelé nalákali alespoň nějaké zákazníky, nabízejí předsezonní slevy. Ty se pohybují kolem 30 procent oproti cenám v hlavní sezoně. Čeští provozovatelé zimních areálů se tak snaží přimět lyžaře, aby neodjížděli do rakouských a italských Alp. Například ve Skiareálu Špindlerův Mlýn zaplatíte do 19. 12. za celodenní permanentku 500 Kč, což je o 200 Kč méně, než kolik stojí permanentka v hlavní sezoně.

Levněji než loni Dobrou zprávou pro milovníky zimních sportů je, že cena skipasů obecně je v mnoha střediscích stejná jako loni. Někde je cena dokonce o něco nižší než v loňské sezoně. V lyžařském areálu na Ještědu stála během loňské zimy celodenní permanentka více než 500 Kč, letos za ni zaplatíte 430 Kč v hlavní, respektive 370 Kč ve vedlejší sezoně.

Mnoho lyžařských center navíc poskytuje výrazné slevy studentům a mladým lyžařům. Při nákupu permanentky se proto vyplatí se na studentskou slevu dotázat. Status studenta lze doložit například předložením karty ISIC. Výše slevy se obvykle pohybuje mezi deseti a třiceti procenty z plné ceny a může se lišit u různých typů jízdenek. Zpravidla také platí, že uvedenou slevu nelze kombinovat s ostatními slevami. Například Lyžařské středisko Poustevny poskytuje mladým lyžařům slevu dvacet procent, takže týdenní skipas vyjde v hlavní sezoně o 200 Kč levněji.

Studentské slevy na horách
BESKYDY

Ski areál Razula: 30 %Ski centrum Kohutka: 10 až 20 %
Lyžařské středisko Pustevny: 20 %
Ski Areál Troják: dětské jízdné

JESENÍKY
Skiareál Ostružná: 20 %
Vleky Hynčice: 20 %Lyžařský areál Červenohorské sedlo: 15 %

KRKONOŠE
Funpark Sněhulák: 15 %Skiareál Špindlerův Mlýn: 20 %
Ski-area Žacléř-Prkenný Důl: 10 nebo 20 %

KRUŠNÉ HORY
Skiareál Klínovec –sever: 10 %
Skiareál Klínovec – jih: 10 %

ŠUMAVA
Sportovní areál Špičák: 10 %
Svatá Anna u Chotěboře: 20 %

Podobné slevy můžete očekávat, pokud vyrazíte k našim východním sousedům. Na základě předložení studentských karet dostanete v některých lyžařských střediscích slevu deset až dvacet procent z plných cen skipasů.

Za celosezonní permanentku slevy v zahraničí Pokud jste náruživými lyžaři, může se vám také vyplatit nákup celosezonní permanentky v jednom středisku. Kromě možnosti neomezeného lyžování s tím mohou být spojeny i další výhody. Jste-li například držitelem sezonní permanentky ze Špindlerova Mlýna, můžete výhodněji lyžovat ve švýcarském středisku Svatý Mořic – Engadin. Na základě dohody mezi středisky vám po předložení sezonní karty a účtenky, kterou obdržíte při jejím nákupu, bude přiznána 50% sleva z cen jednodenních až dvoutýdenních skipasů. Při týdenním lyžování ve Svatém Mořici tak ušetříte oproti běžným cenám 193 CHF (přibližně 3200 Kč). To odpovídá více než třetině ceny sezonní permanentky ve Špindlerově Mlýně.

Naopak lyžaři, kteří se na svah dostanou jen méně často, mohou ušetřit významnou částku tím, že oželí nákup vlastního vybavení. Cena za vypůjčení lyžařského kompletu se pohybuje od 300 do 500 Kč za den. Týdenní výpůjčka vyjde zhruba na pětinásobek této částky. Vybavení na snowboard seženete v podobných cenových relacích.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...