12. prosince 2008 11:43 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Se studentskou kartou na lyžích ušetříte

Lyžař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Na lyže co nejlevněji? Vyberte si termín mimo sezonu a snažte se co nejlépe využít některé z dostupných slev.

Ačkoli začátek lyžařské sezony příliš sněhu nepřinesl, přesto se v některých střediscích na svah dostanete. Musíte se však smířit s tím, že v současné době bude otevřeno jen několik vleků a sjezdovek.

Aby provozovatelé nalákali alespoň nějaké zákazníky, nabízejí předsezonní slevy. Ty se pohybují kolem 30 procent oproti cenám v hlavní sezoně. Čeští provozovatelé zimních areálů se tak snaží přimět lyžaře, aby neodjížděli do rakouských a italských Alp. Například ve Skiareálu Špindlerův Mlýn zaplatíte do 19. 12. za celodenní permanentku 500 Kč, což je o 200 Kč méně, než kolik stojí permanentka v hlavní sezoně.

Levněji než loni Dobrou zprávou pro milovníky zimních sportů je, že cena skipasů obecně je v mnoha střediscích stejná jako loni. Někde je cena dokonce o něco nižší než v loňské sezoně. V lyžařském areálu na Ještědu stála během loňské zimy celodenní permanentka více než 500 Kč, letos za ni zaplatíte 430 Kč v hlavní, respektive 370 Kč ve vedlejší sezoně.

Mnoho lyžařských center navíc poskytuje výrazné slevy studentům a mladým lyžařům. Při nákupu permanentky se proto vyplatí se na studentskou slevu dotázat. Status studenta lze doložit například předložením karty ISIC. Výše slevy se obvykle pohybuje mezi deseti a třiceti procenty z plné ceny a může se lišit u různých typů jízdenek. Zpravidla také platí, že uvedenou slevu nelze kombinovat s ostatními slevami. Například Lyžařské středisko Poustevny poskytuje mladým lyžařům slevu dvacet procent, takže týdenní skipas vyjde v hlavní sezoně o 200 Kč levněji.

Studentské slevy na horách
BESKYDY

Ski areál Razula: 30 %Ski centrum Kohutka: 10 až 20 %
Lyžařské středisko Pustevny: 20 %
Ski Areál Troják: dětské jízdné

JESENÍKY
Skiareál Ostružná: 20 %
Vleky Hynčice: 20 %Lyžařský areál Červenohorské sedlo: 15 %

KRKONOŠE
Funpark Sněhulák: 15 %Skiareál Špindlerův Mlýn: 20 %
Ski-area Žacléř-Prkenný Důl: 10 nebo 20 %

KRUŠNÉ HORY
Skiareál Klínovec –sever: 10 %
Skiareál Klínovec – jih: 10 %

ŠUMAVA
Sportovní areál Špičák: 10 %
Svatá Anna u Chotěboře: 20 %

Podobné slevy můžete očekávat, pokud vyrazíte k našim východním sousedům. Na základě předložení studentských karet dostanete v některých lyžařských střediscích slevu deset až dvacet procent z plných cen skipasů.

Za celosezonní permanentku slevy v zahraničí Pokud jste náruživými lyžaři, může se vám také vyplatit nákup celosezonní permanentky v jednom středisku. Kromě možnosti neomezeného lyžování s tím mohou být spojeny i další výhody. Jste-li například držitelem sezonní permanentky ze Špindlerova Mlýna, můžete výhodněji lyžovat ve švýcarském středisku Svatý Mořic – Engadin. Na základě dohody mezi středisky vám po předložení sezonní karty a účtenky, kterou obdržíte při jejím nákupu, bude přiznána 50% sleva z cen jednodenních až dvoutýdenních skipasů. Při týdenním lyžování ve Svatém Mořici tak ušetříte oproti běžným cenám 193 CHF (přibližně 3200 Kč). To odpovídá více než třetině ceny sezonní permanentky ve Špindlerově Mlýně.

Naopak lyžaři, kteří se na svah dostanou jen méně často, mohou ušetřit významnou částku tím, že oželí nákup vlastního vybavení. Cena za vypůjčení lyžařského kompletu se pohybuje od 300 do 500 Kč za den. Týdenní výpůjčka vyjde zhruba na pětinásobek této částky. Vybavení na snowboard seženete v podobných cenových relacích.

Michal Karásek, Lidové noviny

ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?
ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?

Zajímalo by mě, kolik utratíte za jídlo jako rodinka, my jsme čtyřčlenná, dvě děti (větší kluci, co maj furt hlad).V poslední době se nestačím divit co kolik stojí, jak vše hodně zdražuje! Snažíme se jíst docela zdravě. Obden když jdu nakoupit, nákup 500-1000.- a to mi přijde že tam nemám bůhví co, vozík poloprázdný…pečivo, jogurty, mléko, zelenina, ovoce, obden maso, těstoviny, rýže, luštěniny, máslo, sýry, vejce…vybírám skoro vše co je v akci. Máte to taky tak? Utratim prostě pálku za jídlo.

Najdete na Lidovky.cz