Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
18. září 2015 6:43 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sedm nejkrásnějších přírodních památek Ekvádoru. Podívejte se

Kráter sopky Laguna Quilotoa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráter sopky Laguna Quilotoa | foto: Honza Brotánek, HedvábnáStezka.cz

Svojí velikostí patří Ekvádor v porovnání s ostatními jihoamerickými státy mezi trpaslíky. Rozmanitostí své přírody však jen stěží hledá na celém světě konkurenta. Posuďte sami.

Během půldenní cesty po Ekvádoru můžete projet několik zcela odlišných světů: nekonečné písčité pláže Tichého oceánu, pouště u pobřeží, magrovníkové lesy, příkré západní svahy And, vysokohorské travnaté stepy ekosystému “páramo”, vrcholky hor s výškou až 6000 metrů, ledovce. Vydáte se k řadě aktivních i spících sopek, do mlžných pralesů na vlhkých východních svazích And a k stovkám vodopádů, obrovským řekám a nekonečným pralesem v Amazonii. A aby toho nebylo málo, k Ekvádoru patří také Galapágy, jež jsou vzdálené dvě hodiny letu. Připravili jsme pro vás výběr nejkrásnějších přírodních míst v Ekvádoru.

Sopka Cotopaxi

Cotopaxi patří mezi nejkrásnější sopky v Jižní Americe. Charakterizuje ji dokonale symetrický tvar vrcholku pokrytý ledovcem. Velmi populární, ale náročné výstupy nedávno zastavila sopečná aktivita.

NP Machalilla

Národní park Machalilla je jedním z hlavních důvodů, proč při návštěvě Ekvádoru zavítat i na pobřeží Tichého oceánu. V národním parku se zachoval přísně chráněný tropický suchý prales, který dříve pokrýval velkou část ekvádorského pobřeží, několik krásných pláží a v sezoně se odsud vyjíždí na moře za pozorováním velryb.

Cesta vodopádů u Baňos

Lázeňské městečko pod velmi aktivní sopkou Tungurahua je startovním bodem na “cestě vodopádů”. Na dvaceti kilometrech údolím řeky Pastanza padá z andských svahů více než desítka velkých vodopádů. Celou cestu je možné absolvovat autem nebo na kole a nabízí se i řada odboček pro pěší turistiku.

Cesta vodopádů u Baňos

NP Yasuní

Národní park Yasuní chrání 10.000 km2 téměř neporušené amazonské přírody. V národním parku je zcela unikátní příroda - rekordní počet druhů stromů, ptáků a zvířat. Vyskytují se zde i jaguáři a řada ohrožených druhů savců. V džungli žijí indiáni Waorani a také dva nekontaktované indiánské kmeny.

Laguna Quilotoa

V nadmořské výšce bezmála 4000 metrů nad mořem leží kráter sopky Quilotoa. Nádherný kráter vyplňuje přes 200 metrů hluboké jezero zelené barvy. K jezeru lze sestoupit, projet se po něm na lodičce a podívat se k horkým termálním pramenům.

NP Podocarpus
Národní park Machalilla

Andy u kolumbijských hranic

Minimum turistů a ohromující výhledy nabízejí Andy na úplném severu Ekvádoru. Ve vysokohorském ekosystému páramo roste nespočet vysokých frailejónů (klejovek). Vysokohorská jezírka, unikátní lesy, ale i termální lázně a příjemní lidé jen umocňují dojmy z návštěvy dosud neobjeveného kraje.

NP Podocarpus

Národní park Podocarpus je nesmírně rozmanitým přírodním rájem na hranici Amazonie a dvou hřebenů And. V nejvyšších částech parku je ekosystém párama - extrémně vlhké vysokohorské travnaté stepy. Níže roste téměř neprůstupný vysokohorský deštný prales. Při velkém štěstí můžete potkat jaguára, medvěda brýlatého nebo tapíra!

+ Galapágy

Souostroví Galapágy leží tisíc kilometrů od pevninského Ekvádoru. Přírodovědci i běžní turisté z celého světa sem jezdí pozorovat úžasné živočichy, kteří nejsou nikde jinde na světě. Nejznámější je obrovská želva, která se dožívá přes 150 let, desítky druhů ptáků, růžový leguán, další ještěři, delfíni, žraloci i jediní tučňáci na severní polokouli. Jedinečnost Galapág spočívá i v absolutní nebojácnosti zvířat. Na souostroví je i několik sopek a další krásná přírodní místa.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.