Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sedm nejkrásnějších výjezdů výtahem. Podívejte se

Turisté před Eiffelovkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté před Eiffelovkou | foto: Reuters

Někdo z nich má strach, někomu přijdou zbytečné a někdo je s nadšením využívá. Výtahy jsou ale nejen každodenními služebníky, ale i možností, jak se dostat do výjimečných výšek a kouknout se na zem z ptačího pohledu.

Výtah na Eiffelovku

Chceme-li upozornit na nejkrásnější výtahy, rozhodně musíme začít Eiffelovkou. Pařížská dominanta má lanovky ve třech ze svých čtyř nohou (v té čtvrté najdete schodiště pro pěší), vedou až do druhého patra ve výšce 115 metrů, odtud je pak možno pokračovat klasickým výtahem až do patra třetího, tedy 276 metrů. Hlavní důvod, proč jízdu absolvovat, je fakt, že se vám odtud naskytne dokonalý pohled na Paříž a při dobré viditelnosti uvidíte až do vzdálenosti 67 kilometrů.

-

Valparaíso

Po vybudování Panamského průplavu už sice nemá chilské městečko Valparaíso jedinečné přístavní postavení, ale pozornost turistů přitahuje neustále. Hlavním důvodem je fakt, že se rozprostírá v poněkud kopcovité krajině. Od hladiny oceánu se zvedají prudké vrcholky hustě osídlené domečky pomalovanými místními umělci. Aby místní lehce rozdíly výšky překonávali, vzniklo zde 28 různě dlouhých výtahů. I když jsou některé velmi prudké, systém je spíše podobný lanovce na Petřín. Ascencores, jak se nazývají ve španělštině, byly vybudovány v letech 1883 až 1916 a většina z nich podle toho taky vypadá. Dřevěné kabinky, trhavá jízda a podivuhodné skřípání. Přesto je z nich naprosto jedinečný výhled.

Burdž Chalífa

Burdž Chalífa

Burdž Chalífa

828 metrů výšky zajistilo tomuto výjimečnému arabskému mrakodrapu v roce 2008 jednoznačné prvenství mezi výškovými budovami. Má 189 pater a výtahy vedou až do toho nejvyššího, tedy do 638 metrů. Na vyhlídku se můžete nechat vyvézt do 124. podlaží ve výšce 452 metrů. Burdž Chalífa je navíc budovou s nejmohutnější výtahovou instalací a vůbec nejrychlejšími výtahy na světě.

Empire State Building

V srdci Manhattanu naleznete jednu z nejznámějších budov světa, která disponuje celými 103 podlažími. Lidé do nich vozí 73 výtahových kabinek tažených 193 kilometry lana. Kabinky jedou rychlostí 200 až 300 metrů za minutu. A i kdybyste se báli, výhled na New York shora vám na veškeré negativní zážitky nechá zapomenout!

CN Tower

Až dva miliony lidí ročně vyjede na torontskou dominantu. CN Tower totiž nabízí vyhlídkovou plošinu až ve 447 metrech nad zemí. Prosklený výtah jede na plošinu necelou minutu, ale pokud chcete dosáhnout nejvyššího turisticky možného bodu, musíte ještě dalších třiatřicet pater pokračovat po svých. Výhled, jenž se vám naskytne na jezero Ontario, je ale opravdovou odměnou. Tato třetí nejvyšší stavba na světě navíc patří od roku 1975, kdy byla dokončena, k neodmyslitelnému panoramatu města.

CN Tower

CN Tower

Tchaj-pej 101

Druhý nejrychlejší výtah na světě najdete v taiwanském mrakodrapu Tchaj-pej 101. Budova má celkem 67 výtahů, ten hlavní jede z prvního až do jednadevadesátého patra, unese 24 osob, jeho kabina je aerodynamická a je v ní regulován tlak. Rychlost jeho stoupání je celých 1010 metrů za minutu.

Výtah Bailong

Po pískovcové skalní stěně v lesoparku Čang-ťia-ťie v Číně v provincii Chu-nan se škrábe 330 metrový výtah, který se pyšní titulem nejvyšší venkovní výtah světa. Až 48 lidí se může naráz vyvézt na vyhlídku, odkud je vidět jedinečná příroda. Stavba tohoto velikána ale vyvolala mnoho negativních ohlasů, jelikož vznikala v oblasti zapsané do seznamu přírodních skvostů UNESCO.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!