Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rakouský Seefeld. Horské výšlapy a e-bike, kam se podíváš

V Seefeldu jsme začali pěší túrou z parkoviště v Gaistal (4 Eura poplatek za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Seefeldu jsme začali pěší túrou z parkoviště v Gaistal (4 Eura poplatek za... | foto: Tomáš Rucký

Rakouský Seefeld se profiluje jako jeden z největších e-bikových regionů Rakouska a projet se tu na nich můžete malebnými údolími podél průzračně čistých řek, nebo vystoupat k horským chatám za Speckknödlsuppe a výhledem. Na pěší výlety se nabízí jak nenáročná procházka soutěskou v Leutasch, tak i náročnější ryzí horské výšlapy po okolních vrcholech.

V Seefeldu jsme začali pěší túrou z parkoviště v Gaistal (4 Eura poplatek za denní parkovné) a naším doporučovaným cílem byla horská chata Wettersteinhütte. Na ni se můžete dostat buď po široké šotolinové cestě zhruba za 2 hodiny pohodové chůze, nebo se po chvíli od šotolinové cesty odpojíte a zvolíte terénní pěšinu napřímo. My jsme se vydali po kratší terénní cestě a svižnou chůzí nám cesta zabrala něco málo přes hodinu. Wettersteinhütte leží na hranici lesů, takže máte z tamní terásky přes špičky jehličnanů výhled na protější horu Hohe Munde.

Trasa vás tu protáhne cyklostezkami v údolí podél průzračně čistých potoků, ze...
Seefeld se prezentuje jako jeden z největších e-bike regionů Rakouska, takže...

Protože byla teráska v době oběda plná, rozhodli jsme se na občerstvení vyjít ještě o kousek výš (jen 15 min chůze) na chatu Wangalm, jejíž terasa nabízela volná místa, přitom výhled byl ještě o něco lepší. Hlad tu zaženeten například tradiční rakouskou polévkou Speckknödlsuppe (5,50 eur), jejíž knedlík vydá skoro za celý oběd a celkově jde o velmi štědrou porci.

Pro méně zdatné jedince jsou chaty Wettersteinhütte nebo Wangalm ideálním cílem a zpátky můžete místo terénní pěšiny zvolit pro obměnu pohodovou šotolinu. Komu kondice dovolí, doporučujeme vydat se ještě výš, protože právě od chaty Wangalm získává krajina ten pravý alpský ráz v pozadí s jižní skalistou stěnou pohoří Wetterstein.

Horskou túru můžete směřovat buď na vrchol Schönberg nebo Gehrenspitze, na místě už je ale vhodná dobrá obuv. V případě jednoho či druhého výletního cíle se na cestě budete setkávat s alpskými krávami, ovcemi i kozami, které jsou tu neobyčejně fotogenické?

Od Wangalmu se na Gehrenspitze (2 367 m) dostanete za nějaké 2 hodinky pohodovou chůzí a defacto ani nemusíte dosáhnout úplného vrcholu, abyste si užili tyrolské výhledy. Poslední hodinu jdete totiž pěšinou zasazenou do skály, takže i cesta je cíl.

Pokud jste v Seefeldu s rodinou a preferujete opravdu nenáročnou procházku, doporučujeme vydat se na Geisterklamm, tedy přírodní soutěsku v údolí Leutasch, která je obehnaná vysutými mosty v úctyhodné výšce. Soutěsku dokonce i křižujete, takže můžete absolvovat nenáročný okruh klidně s kočárem. Pod vámi bude téct tyrkysově modrý potok, takže pokud netrpíte závratěmi, je na co se dívat.

Pokud jste v Seefeldu s rodinou a preferujete opravdu nenáročnou procházku,...

Seefeld se prezentuje jako jeden z největších e-bike regionů Rakouska, takže elektrokolo si tu vypůjčíte v každé půjčovně a také v rámci hotelů či penzionů. Je třeba zdůraznit, že tamní turistická správa si je vědomá e-bike boomu, takže spolupracují se značkou Cube, která jim letos dodala zcela nové celoodpružené e-biky. Kolega Tom byl už napřed a do Seefeldu vyrazil se svým oblíbeným enduro e-bikem Lapierrem Overvoltem.

Abychom nemuseli v okolí tápat s mapou, vydali jsme se na e-bikový výlet s průvodcem z ebiketour.at, s kterým jsme jako cíl cyklovýletu zvolili Karwendelhütte ve vedlejším údolí. Chata je od Leutasch vzdálená zhruba 40 km, takže elektrokolo tu má svoje oprávnění.

Na ni se můžete dostat buď po široké šotolinové cestě zhruba za 2 hodiny...

Trasa vás tu protáhne cyklostezkami v údolí podél průzračně čistých potoků, ze kterých klidně můžete i pít a samozřejmě nejsou vynechané ani poctivé výšlapy, u kterých děkujete za možnost motorového pomocníka. Baterkou je ale potřeba šetřit a určitě si nezapomeňte sebou vzít do batůžku nabíječku.

Nejvýživnější kopec tu na vás čeká na konci údolí krátce před Karewendelhütte, díky postupně se odkrývajícím výhledům ale tato část patří k nejhezčím z celého výletu, takže určitě vydržte až do konce.

Seefeld v kostce:

Vzdálenost z Prahy 5 h 3 min

E-bike výlety www.ebiketour.at

Soutěska v Leutasch www.leutaschklamm.com

Ubytování www.leutascherhof.at

Webové stránky www.seefeld.com  

Tip: Až vyjedete na vrchol a ukazatel bude ukazovat doprava na Karwendelhütte, zahněte doleva na opačnou stranu a zajeďte se podívat jen pár desítek metrů na malebný výhled do druhé strany údolí.

Karwendelhütte kromě typické horské kuchyně servíruje samozřejmě i výhled z terasy do údolí. Z jídel je pak k mání například jelení guláš, boloňské špagety nebo míchaný salát. Zpátky už vede cesta krom pár nevýrazných stoupání převážně z kopce, přesto doporučujeme dobít si na Karwendelhütte baterku na vašem e-kole.

Ubytovaní jsme byli tentokrát z Biohotelu Leutascherhof v Leutasch, kde je přímo možné i zapůjčení elektrokol. Že jde o „Biohotel“ spočívá například v biosurovinách používaných při vaření, biomýdlech na pokojích nebo dokonce vypínání wi-fi na pokojích po jedenácté hodině večer, abyste si kvalitně odpočinuli (v nutných případech je wi-fi k dispozici v lobby baru i po jedenácté).

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...