10. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Rozpohybuj svého seniora: tábor v přírodě nebo zájezd?

Senior za volantem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senior za volantem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na trochu sportu, zábavy i soutěžení lákají seniory například z Prahy organizátoři prvního ročníku týdenního Tábora pro seniory, který se uskuteční v červnu u řeky Sázavy. Psychicky i fyzicky vitální senioři se zájmem o turistiku a cestování mohou vybírat i z nabídek dotovaných tuzemských a zahraničních zájezdů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle lékařů tyto aktivity starším lidem prospívají, pokud jsou vhodně přizpůsobeny jejich zdravotnímu stavu.

"Senioři budou bydlet v dřevěných chatkách po čtyřech a už máme asi polovinu míst obsazených. Jsou pro ně připraveny hry, soutěže, sportovní aktivity a pohyb v lehkém terénu," řekla organizátorka tábora Helena Čelišová s tím, že součástí programu budou i klasické večerní táboráky.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle Čelišové se účastníci nemusí bát, že by pobyt v přírodě nezvládli absolvovat. "Se zájemci předem jednáme o jejich zdravotním stavu a aktivity jim přizpůsobíme. Na místě bude k dispozici i lékař," dodala. Táboru se mohou zúčastnit občané Prahy 1. Rekreační pobyty pro seniory pořádá i Ústav sociálních služeb v Praze 4.

"Nabízíme pro ně cenově výhodné jednodenní výlety a týdenní rekreace v hotelu. Senioři se s námi třeba projedou na lodi z Hřenska do Děčína nebo si prohlédnou zámek v Častolovicích," řekla pracovnice ústavu. Vlastivědné vycházky pro seniory s odborným výkladem po zajímavých místech v Praze a jejím okolí pořádá i Pražská informační služba.

Pobyt u moře se 'spolucestovatelem'

Zájemci z řad starší generace, kteří mají rádi pobyt u moře spojený třeba s kratšími poznávacími výlety, mohou využít i nabídek zvýhodněných zájezdů cestovních kanceláři. Většinou si vyberou ze zlevněných mimosezonních termínů a preferují minimálně polopenzi.

"Největší zájem bývá o Španělsko, Chorvatsko, ale i Kypr. Slevu okolo 20 procent má účastník od 55 let a druhá osoba, která pojede s nimi, může mít slevu až 40 procent," řekl Petr Hylský z cestovní agentury Senior Agency, která se specializuje na seniorské pobyty.

Pláž Cala Rovira, Costa Brava. Katalánsko láká Čechy dosažitelností autobusem, a tedy nižší cenou zájezdu. Jen ta cesta trvá 20 hodin.


Stává se, že starší lidé často jezdí sami, a proto některé hotely v zahraničí nabízejí jednolůžkové pokoje bez příplatku. Protože ale nejlepší zážitky z dovolené bývají ty, které jsou sdílené, budou mít senioři možnost najít spřízněnou duši, se kterou pobyt v zahraničí stráví. "Chystáme spustit službu, která by umožnila klientům po zaregistrování najít spolucestovatele, se kterým se pak na zájezd vydají," potvrdil Hylský.

Lékaři cestovatelské a poznávací aktivity seniorů vítají, jen je podle nich potřeba přizpůsobit jejich intenzitu zdravotnímu stavu každého jedince.

"Organizátoři aktivních pobytů by měli předem například vědět, zda někdo z účastníků může do sauny nebo ne," upozorňuje praktický lékař Jan Jelínek.. Jakékoliv pobyty ve společnosti druhých jsou pro seniory úžasnou psychickou podporou. Stává se, že se pak mezi nimi utvoří skupinky, které pak společně podniknou další výlety, dodal Jelínek.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!