21. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Severní Korea se stává atraktivním cílem západních turistů

Severní Korea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severní Korea | foto: Reuters

Daleko od masového turismu, který se rozšířil až do kulturních a lázeňských oblastí v Asii, od kambodžského chrámu Angkor Wat až po thajský ostrov Pchuket, Nicholas Bonner přiváží po jednom turisty do Severní Koreje, nejosamocenějšího státu planety, na kýčovité dobrodružství.

Cesty organizované společností Koryo, založené původním britským krajinářem Nicholasem Bonnerem, začínaly jen se 12 turisty v roce 1993. Loni dovedly do země Kim Čong-ila, otevřené pro Západ teprve od roku 1987, už 1300 turistů.

Turisté, kteří se vydávají do krajů známých svou nehostinností, trpících pravidelnými hladomory, jsou z 80 procent muži, ze čtvrtiny Američané a žádný novinář, a vrací se z nich jako z Marsu.

Severokorejští vojáci.

Dennise Murphyho, britského chemického inženýra ohromilo, s jakou oficiálností s ním bylo zacházeno v době jeho pobytu v KLDR. Všechna pravidla "šlapala jako hodinky", ale byla "magická, v úplně jiném světě".

Severní Korea (ilustrační foto)

Na začátku mohlo Koryo dovézt turisty jen do Pchjongjangu, demilitarizované zóny a pohoří Mjohjangsan, vysvětlil Bonner. "Krok po kroku jsme získávali přístup do více míst," uvedl na téma cest organizovaných s korejskou mezinárodní cestovní společností. "Bylo to fantastické, založené na důvěře." Se 40 místními průvodci, polygloty, se rozšířily zájezdy ze západního pobřeží na východní s krásnými plážemi. Turisté se dostali i do města Kesong, přístavu Nampo a na Pektu, pro Severokorejce posvátnou horu, v jejíž blízkosti se narodil Kim Čong-il. Její návštěva byla donedávna zakázána pro návštěvníky z USA. Ti také stále nemají právo opustit Severní Koreu vlakem.

Severokorejská metropole Pchjongjang

FOTOGALERIE: Více fotografií ze Severní Koreje si prohlédněte na cestovatelském portále Hedvabnastezka.cz

Nová výzva: na kole kolem Pektu
Do zájezdu se zařadilo i přístavní město Hamhung, otevřené teprve od minulého roku, a Rason, zóna volného obchodu, která je velmi málo navštěvovaná. Výhledově budou moci západní návštěvníci jezdit na kole blízko hory Pektu. "To jsme ještě nikdy nedělali, je to opravdová výzva," říká Bonner. "V Pchjongjangu ženy nemají právo jezdit na kole, považuje se to za nebezpečné a neelegantní."

Program kanceláře Koryo je exotický. Připravuje cesty na 21. března, ve výroční den zrušení daně z příjmu, relaxační pobyty v bývalém sanatoriu na východním pobřeží, návštěvy továrny na úpravu mořských plodů nebo zemědělského družstva. Ta nejznámější klišé ze Severní Koreje, kam se nelze přesunout bez místních průvodců, souhlasila se svým předvedením Západu.

Pro všechny návštěvníky je vyvrcholením pobytu spartakiáda, živý obraz vytvořený 100.000 účastníky, kteří vytvářejí největší choreografie na světě.

65. oslavy revoluce s Severní Koreji

Cesty nejsou úplně nejlevnější. Ceny začínající na 990 eurech (24 tisíc korun) za čtyři noci umožňují Bonnerovi financovat jiná drahá dobrodružství: filmy natočené na místě, které se dostaly třeba až na festival nezávislých filmů Sundance v USA.

Země, která porušuje lidská práva
Je potřeba se ptát, jestli se smí jezdit do Severní Koreje, uzavřeného režimu, obviněného z porušování lidských práv? Pro řeckého advokáta Petera Psiachose, který zemi navštívil, je to nejlepší způsob jak snižovat izolaci této země. "Trochu to zmírní strach cizinců ze Severní Koreje. A je to způsob jak pochopit, že tato země není náš nepřítel," vysvětluje.

Pro dalšího návštěvníka byla cesta příjemným překvapením. "Viděl jsem, že obyvatelé Pchjongjangu žijí jednoduchý život, ale neviděl jsem ani chudobu, ani poškozenou infrastrukturu jako například ve filipínské Manile," říká.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.