Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
18. ledna 2010 12:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Severní pól na běžkách. Stále více Čechů lákají dobrodružné výpravy

Antarktida. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antarktida. | foto: Reuters

PRAHA Severní pól a Antarktida se stávají oblíbenými destinacemi českých turistů. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) se na tyto náročné cesty vydávají desítky lidí. Asi stovka Čechů byla dosud v Antarktidě a tři desítky se vydaly na severní pól.

Zájmu o ledové dobrodružství vycházejí vstříc cestovní kanceláře. Zájemci si mohou vybrat ze čtyř zájezdů tohoto typu: ledoborcem na severní pól, dobytí severního pólu na běžkách, zájezd lodí do Antarktidy a dobytí jižního pólu na běžkách.

Kolik stojí cesta?

ledoborcem na severní pól
550 tisíc korun

dobití severního pólu na běžkách
669 tisíc
korun

zájezd do Antarktidy
230 tisíc korun

dobití jižního pólu na běžkách
1 200 000
 korun
 

Ledoborcem na severní pól. Zájezd jsou vyprodané
Zájezd ledoborcem Yamal na severní pól přijde na 550 tisíc korun. Je možné jej realizovat jen v červenci, kdy je v této oblasti nejtenčí led. Provozovatel ledoborce negarantuje, že se turisté na severní pól dostanou.

V případě velmi tuhé zimy může být tak tlustý led, že se jím plavidlo neprobije. Zúčastnit se této cesty může pouze 100 tisíc lidí z celého světa a místa jsou prý každý rok vyprodána. Plavba trvá 16 dní. Dosud se jí zúčastnilo zhruba 20 Čechů.

Na programu jsou průzkumné lety vrtulníkem k obhlídce zamrzlého oceánu a trhlin v ledu. Při troše štěstní mohou na ledových planinách zahlédnout tuleně a lední medvědy. V závislosti na plavebních podmínkách následuje doplutí na severní pól, výstup na led, oslava dobytí cíle, pro odvážné zájemce i možnost krátkého ponoření do moře v brázdě otevřené hladiny za ledoborcem.

Pokořit severní pól můžete i na běžkách
Na českém trhu je také další možnost dobytí severního pólu, a to na běžkách. Zájezd stojí 669 tisíc korun na osobu a trvá osm dní. Dosud tuto možnost využilo asi deset Čechů včetně dvou žen. Složení skupiny je vždy mezinárodní. Cesta je relativně komfortní. Zatímco turisté postupují na běžkách, zástupci cestovní kanceláře vrtulníkem přepravují zavazadla a připravují přenocování na dalším místě. Po celou dobu je zajištěný patřičný servis.

Tučňáci na Antarktidě.

Plavba do Antarktidy přes nejrozbouřenější moře světa
Dalším neobvyklým zájezdem je cesta do Antarktidy. Trvá 18 dní a cena je od 230 tisíc korun na osobu. Pluje se z jižního cípu Jižní Ameriky do Antarktidy dva dny přes Drakeův průliv, který je jedním z nejrozbouřenějších moří světa. Cestovatelé prý trpí obvykle několik dnů nevolnostmi. Program cesty předpokládá zastávku u Ostrova krále Jiřího s pozorováním tučňáků, rypoušů sloních, tuleňů a mořských ptáků.

Následuje prohlídka ostrova Livingston s koloniemi tučňáků a tuleňů, plavba do zatopené kaldery vulkanického ostrova Deception, kde vyvěrají horké prameny. Je tam možnost antarktické koupele v termální vodě na mořském břehu. V březnu se do této oblasti vydá skupina 14 českých turistů s česky mluvícím průvodcem.

Možné je také dobytí jižního pólu na běžkách prostřednictvím cestovní kanceláře. Zájezd trvá 20 dní, cena je 1,2 milionu korun. Zatím se však prý žádný účastník z České republiky ta tento zájezd nepřihlásil.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.