Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Severním Vietnamem jde cestovat na kole i v období dešťů

Rýžová pole jsou postavena na všech svazích. V období dešťů v červenci probíhá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýžová pole jsou postavena na všech svazích. V období dešťů v červenci probíhá... | foto: Jiří Koten

Na začátku července je ve Vietnamu období dešťů. Protože jsem ale měl možnost prodloužit svou pracovní cestu do Hanoje, rozhodl jsem se i přes nepříznivou předpověď počasí zůstat ve Vietnamu o nějakou dobu déle a projet oblasti kolem severní hranice na kole. Sice často pršelo a bylo dusno, cesta se ale přesto bohatě vyplatila.

Z Hanoje do Cao Bang jede noční autobus. Odsud startuji s nejasným plánem na další cestu. Vím jen, že chci jet dále na západ po malých cestách podél čínské hranice. Tato oblast mě již dlouhou dobu láká nejen proto, že zde jsou nejvyšší hory v zemi, ale také proto, že je zde možno narazit na mnoho z 54 vietnamských etnických menšin, které obhospodařují strmé svahy místních hor a na neuvěřitelných místech pěstují rýži a kukuřici.

Moje představa jet po malých nezpevněných cestách vzala brzy za své. Zaprvé byly skoro všechny v mapách zobrazené cesty asfaltované, a pokud byly přeci jen nezpevněné, nedalo se po nich kvůli hlubokému bahnu skoro jet. Proto jsem nakonec jel po asfaltkách, které byly úzké, krásně položené, kvalitní a málo frekventované, takže jet po nich byla opravdu radost.

Období dešťů

V období dešťů prší v horách poměrně hodně. Někdy mrholí celý den od rána do večera, někdy začíná průtrž mračen kolem jedné hodiny odpoledne a den tak předčasně končí. Déšť samotný není příliš nepříjemný, protože je pořád kolem 30 stupňů, přes mlhu a kapky není ale skoro nic vidět. Někdy je počasí i pěkné, slunce ale za celý týden není skoro vidět. Další nepříjemností období dešťů je vysoká vlhkost vzduchu, která může dosahovat až 100%, takže mokré věci za celý týden neuschnou.

Domy jsou vystavěny na všech možných svazích
Na cestě z Muong Lay do Minh Thang vede silnice po malé silnici, kolem které je...

Silnice na severu jsou krásné. Nikdy nejsou rovné, každých 50m je zatáčka, za kterou se objevují nové výhledy. Kopce jsou velice strmé, porostlé stromy a keři odzdola až nahoru. Kde je to jen trochu možné, jsou vybudována terasová pole. V nižších polohách rýžová, ve vyšších je pěstována kukuřice. V této pitoreskní krajině jsou na krásných místech vystavěny malé vesnice etnických menšin.

Etnické minority

Každý národ má své tradiční oblečení a také asi svou vlastní řeč, i když to jsem z pochopitelných důvodů nemohl ověřit. Jedním z hlavních příjmů těchto “horských” obyvatel je prodej ovoce a zeleniny, kterou prodávají podél silnic nebo na místních tržištích. Nedělní trhy jsou vyhlášené a také samozřejmě navštěvované turisty, i když těch alespoň v letních měsících není mnoho. Je zajímavé vidět, že místní tradice zůstávají i přes relativně vyspělou infrastrukturu zachovány.

Čerstvě zasazená rýže

Zajímavé oblasti

Mezi nejzajímavější místa severního Vietnamu patří oblast mezi Meo Vac a Ha Giang, která nabízí nespočet různých cest vhodných k prozkoumání. Za zmínku také stojí asi 100km dlouhá silnice mezi Muong Lay a Minh Thang, která se vine velmi členitým terénem přes malé vesničky a na kterou mají dokonce zakázán vjezd autobusy a nákladní vozy. Při plánování cesty je dobré si přibližně ubytování. Hotely jsou totiž jenom ve větších obcích, které jsou od sebe vzdálené 30-100km., takže to na kole vždy do dalšího ubytování nevyjde. Mně se ale podařilo bez problémů ubytovat i u někoho doma.

Ve zkratce

Vybavení

Gravelbike s nepromokavými bikepackingovými brašnami Ortlieb, které se opravdu osvědčily - uvnitř bylo vždy sucho. Věcí jsem měl příliš mnoho, v podstatě stačilo jedno tričko a jedny kalhoty, které jsem každodenně pral a poté na sobě sušil. Mokré věci jinak nemají šanci uschnout. Upozornění: kromě Hanoje není možné ve Vietnamu koupit jakékoliv náhradní díly na kolo.

Jídlo

Nechtěl jsem nic riskovat, takže byla vietnamská polévka Pho mou několikrát denně opakovanou stravou. Pro cyklisty jsou velice vítaným doplňkem všude přítomné banány. Polévka 25.000 VND (25 Kč).

Ubytování

Hostely a hotely. 170.000 VND (170 Kč) Dvakrát jsem se ubytoval u místních.

Výměna peněz

Bankomaty jsou ve Vietnamu na každém rohu.

Telefon

V Hanoji jsem si koupil SIM kartu s internetem. Signál byl snad úlně všude, ještě k tomu s velice rychlým LTE. 50.000 VND / 10GB (50 Kč).

Možnost dorozumět se

Vietnamštinu není možné ovládnout. Nikdo mi nerozuměl ani pozdrav. Google Translate v telefonu je tak velice vítaným společníkem.

Autobusová doprava

Na cestu autobusem je nutné plánovat neskutečné množství času. Průměrná rychlost tak tak přesáhne 30km/h.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!