Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Seychelanům smažák nechutná, připadá jim jalový, říká Češka

Sylva Lauerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sylva Lauerová | foto: Archiv S. Lauerové

Česká spisovatelka, básnířka a cestovatelka se přestěhovala na Seychelské ostrovy před dvaceti lety. Vyměnila práva a podnikání za vůni džungle a šumění vln Indického oceánu. Později zde také potkala svého manžela. „Opojný pocit odloučení od celosvětového šílenství, to je to, co mě zde drží,“ říká Sylva Lauerová.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Opojný pocit odloučení od celosvětového šílenství moderní civilizace. Ach, ta úleva! A vůně večerní džungle – těžká a smyslná. Nekonečná romantika opuštěných pláží, průzračná teplá voda Indického oceánu, stále ještě plná ryb. Zpěv ptáků, řev kaloňů, bzučení hmyzu a kvákání žab. Přítomnost věčnosti. Procitnutí a pravda.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nemám pocit, že bych s čímkoliv narazila. Seychelské kreolské zvyky jsou historicky významně poznamenány anglosaskými, ale také francouzskými vlivy. Takže mé chování nebylo pro mé nové přátele nijak podstatným překvapením. Co naopak uchvátilo mě? Místní přístup k času. Zatímco většinu z nás, Evropanů, si čas zcela ochočil, kreolové si z času udělali svého přítele. Dousman, dousman – pomalu, pomalu. Když se řekne zítra, často se myslí pozítří nebo třeba i za týden. A nedodržené termíny schůzek se většinou přehlížejí s laskavým nadhledem.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Sedím hned na několika židlích. Jedna z nich je kreolská, druhá česká, další německá (manžel je Němec) a sem tam si ještě přesednu na milovanou židli španělskou. A protože jsem duší cestovatel, vůbec netuším, kde ke konci svého života zakotvím. Upřímně ale přiznávám, že pro Brno, kde jsem se narodila, mám stále velkou slabost.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ano, existuje! Smažený sýr s vařeným bramborem a tatarskou omáčkou. Samozřejmě, uspořádala jsem opulentní večeři, jejímž hlavním chodem byl právě smažák. Očekávala jsem nadšené reakce a setkala se s jistým podivem a poznámkami druhu: A není to trochu jalové? Kreolská kuchyně totiž upřednostňuje zázvor, česnek, čili, kokosové mléko a kari. Navíc sestává v naprosté většině z ryb, plodů moře, eventuálně z drůbeže a rýže.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Ne, děti nemám. Osud šel zkrátka jiným směrem. Pokud bych je ovšem měla, dnes by nejspíš mluvily anglicky, kreolsky a francouzsky (tři oficiální jazyky na Seychelských ostrovech, kreolové jimi běžně vládnou) a k tomu by, předpokládám, se mnou mluvily česky a s tátou německy. Prostě taková malá polyglotní monstra. Už jen ta představa ve mně vzbuzuje tichou závist.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Ostrované vědí o České republice poměrně dost, před revolucí zde totiž řada Seychelanů studovala. Takže se čas od času setkáte s kreolem, který na vás „vybalí“ plynulou a kvalitní češtinu. Je to překvapivé a potěšující. Ve světě stále ještě slýchávám reakci – á, Čekoslovakia – jako by posledních skoro dvacet pět let naší historie neexistovalo. Nejkurióznější komentář ovšem byl, už ani nevím, kde jsem jej na cestách zaslechla: „No jistě, vím! Česká republika – to je někde u Vídně!“ Hodně mě to pobavilo.

Lidovky.cz: Sledujete politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politika kdekoli je mi odporná, řekla bych, že se ji snažím ignorovat. Ale když někde žijete, pokud zrovna nejste poustevník, vliv tamního politického dění na váš život je nevyhnutelný. Takže jste nuceni ji sledovat. Seychelská politická kultura je v podstatě značně podobná té naší, naštěstí se vymyká politické kultuře africké. Nezapomeňme, že tyto krásné ostrovy pod africký kontinent geograficky patří.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!