Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
5. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Seznam UNESCO se rozšířil. Přibylo i městečko založené moravskými přistěhovalci

Dánské město Christiansfeld založili Moravští bratři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánské město Christiansfeld založili Moravští bratři. | foto: Wikipedia.org

BONN Na seznam kulturního dědictví UNESCO v sobotu přibyly další památky. Je mezi nimi rovněž dánské městečko Christiansfeld, založené v roce 1773 moravskými přistěhovalci. Delegáti posuzovali 36 kandidátů.

Zástupci Výboru Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu na svém jednání v Bonnu rozhodli, že místo v prestižním seznamu získají také například starověké perské město Súsy v dnešním Íránu, botanická zahrada v Singapuru či mongolská hora Burchan Chaldún, kde je podle legendy pohřben vládce Čingischán.

Christiansfeld byl pojmenován podle tehdejšího krále Christiana, a to na výraz vděčnosti za povolení přistěhovat se a usadit. Městečko založili příslušníci takzvané Moravské církve, která je do dnešních dnů součástí mezinárodní Jednoty bratrské. Christiansfeld proslavila zejména výroba tradičních perníků a také stavění kachlových kamen.

Na letošním zasedání posuzují delegáti celkem 36 kandidátů, rozhodovat budou až do středy. Seznam UNESCO se v pátek rozšířil například o historickou lokalitu Betánie, v níž údajně svatý Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista, či o národní park v pohoří Blue and John Crow Mountains na Jamajce.

Už teď je na seznamu kulturního a přírodního bohatství světa přes 1000 položek ze 161 zemí světa. Česká republika má na seznamu dědictví UNESCO celkem 12 zápisů. 

Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. V příštím roce se chce Česko ve společné kandidatuře s Německem ucházet o zapsání hornické oblasti Krušnohoří.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...