Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sezona skončila ještě dřív, než začala

Dovolená - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Dostávám množství rozhořčených e-mailů. Češi také hodně ruší své rezervace, říká Veronika Honcová, česká konzulka ve Splitu.

LN Proč vlastně Chorvaté přistoupili k zákazu dovoz potravin?

 Jedná se implementaci předpisu Evropské unie. Nicméně problém je v tom, že my, Česká republika, jsme tento předpis realizovali, když jsme vstoupili do Evropské unie. Chorvaté tam ještě nejsou, vedou přístupová jednání a implementovali toto nařízení ještě předtím, čímž zásadním způsobem zkomplikovali tu situaci nejen všem zemím včetně Evropské unie, ale ztížili dle mého názoru hlavně situaci svému cestovnímu ruchu. Samozřejmě představa, pokud to velmi zjednoduším, že si do housky nemohu dát ani kolečko salámu nebo řízek do chlebu, to je věc, která naše občany - pokud použiju eufemismus - rozladí.

LN A co reakce místních lidí?

 Máme tady negativní reakce i ze strany chorvatských podnikatelů. Dnes ráno mi volal pán tady z Trogiru, vlastník několika apartmánů. Ptal se mě, co se to proboha děje a jestli my pro to můžeme něco udělat, protože pro něho sezona skončila dříve, než začala. Jinými slovy: on se specializuje na českou klientelu a všichni mu to odřekli. Těch reakcí je hodně, zejména ze strany našich občanů, že ruší rezervace: to jsou stovky e-mailů, rozhořčených reakcí, že například kdyby neměli už zaplacenou zálohu, tak že to zruší.

LN Vy jste věděli, že opatření chce Záhřeb zavést?

 Nás chorvatské úřady vůbec neinformovaly. Absolutně ne. Vstoupilo to v platnost teď v neděli, a když jsem ještě minulý týden mluvila s chorvatskou celnicí, tak o tom vůbec nevěděli. Poděkovali mně, že je informuji.

LN Jak to vypadá se zrušením tohoto opatření?

 V průběhu víkendu se objevila na internetovém portálu Slobodna Dalmacija, což jsou hlavní noviny chorvatského jihu, informace, že je to zrušeno, což je zavádějící. Je to špatná informace, protože ještě v pátek chorvatské ministerstvo zemědělství říkalo, že to nadále platí. Představa, že se ministerstvo sešlo v sobotu a v neděli a že to zrušilo, se mi zdála velmi zvláštní. Takže dnes dopoledne jsem kontaktovala chorvatské ministerstvo zemědělství a tam mi bylo řečeno, že nic zrušeno nebylo a že to nadále papírově platí. Nicméně zvažují odklad z důvodu právě negativních reakcí i chorvatského ministerstva cestovního ruchu i dalších subjektů. A nejen českých, i svých domácích, protože to komplikuje situaci místním poskytovatelům ubytování. Nicméně jaký to bude odklad, jestli to bude odklad až po turistické sezóně, nebo až po vstupu Chorvatska do EU, to my nevíme.

LN Jaké byly reakce jiných cizinců, jste v kontaktu s ostatními ambasádami?

 Všichni jsou zděšeni. Nikdo nebyl informován. My jsme osobně informovali například velvyslanectví Slovinska coby předsedající zemi EU. Skutečně chorvatské orgány tak, jak nás neinformovaly v případě cestování nezletilých, tak nás neinformovaly ani nyní.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...