Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
3. června 2008 11:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sezona skončila ještě dřív, než začala

Dovolená - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Dostávám množství rozhořčených e-mailů. Češi také hodně ruší své rezervace, říká Veronika Honcová, česká konzulka ve Splitu.

LN Proč vlastně Chorvaté přistoupili k zákazu dovoz potravin?

 Jedná se implementaci předpisu Evropské unie. Nicméně problém je v tom, že my, Česká republika, jsme tento předpis realizovali, když jsme vstoupili do Evropské unie. Chorvaté tam ještě nejsou, vedou přístupová jednání a implementovali toto nařízení ještě předtím, čímž zásadním způsobem zkomplikovali tu situaci nejen všem zemím včetně Evropské unie, ale ztížili dle mého názoru hlavně situaci svému cestovnímu ruchu. Samozřejmě představa, pokud to velmi zjednoduším, že si do housky nemohu dát ani kolečko salámu nebo řízek do chlebu, to je věc, která naše občany - pokud použiju eufemismus - rozladí.

LN A co reakce místních lidí?

 Máme tady negativní reakce i ze strany chorvatských podnikatelů. Dnes ráno mi volal pán tady z Trogiru, vlastník několika apartmánů. Ptal se mě, co se to proboha děje a jestli my pro to můžeme něco udělat, protože pro něho sezona skončila dříve, než začala. Jinými slovy: on se specializuje na českou klientelu a všichni mu to odřekli. Těch reakcí je hodně, zejména ze strany našich občanů, že ruší rezervace: to jsou stovky e-mailů, rozhořčených reakcí, že například kdyby neměli už zaplacenou zálohu, tak že to zruší.

LN Vy jste věděli, že opatření chce Záhřeb zavést?

 Nás chorvatské úřady vůbec neinformovaly. Absolutně ne. Vstoupilo to v platnost teď v neděli, a když jsem ještě minulý týden mluvila s chorvatskou celnicí, tak o tom vůbec nevěděli. Poděkovali mně, že je informuji.

LN Jak to vypadá se zrušením tohoto opatření?

 V průběhu víkendu se objevila na internetovém portálu Slobodna Dalmacija, což jsou hlavní noviny chorvatského jihu, informace, že je to zrušeno, což je zavádějící. Je to špatná informace, protože ještě v pátek chorvatské ministerstvo zemědělství říkalo, že to nadále platí. Představa, že se ministerstvo sešlo v sobotu a v neděli a že to zrušilo, se mi zdála velmi zvláštní. Takže dnes dopoledne jsem kontaktovala chorvatské ministerstvo zemědělství a tam mi bylo řečeno, že nic zrušeno nebylo a že to nadále papírově platí. Nicméně zvažují odklad z důvodu právě negativních reakcí i chorvatského ministerstva cestovního ruchu i dalších subjektů. A nejen českých, i svých domácích, protože to komplikuje situaci místním poskytovatelům ubytování. Nicméně jaký to bude odklad, jestli to bude odklad až po turistické sezóně, nebo až po vstupu Chorvatska do EU, to my nevíme.

LN Jaké byly reakce jiných cizinců, jste v kontaktu s ostatními ambasádami?

 Všichni jsou zděšeni. Nikdo nebyl informován. My jsme osobně informovali například velvyslanectví Slovinska coby předsedající zemi EU. Skutečně chorvatské orgány tak, jak nás neinformovaly v případě cestování nezletilých, tak nás neinformovaly ani nyní.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.