Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sídla tyranů a diktátorů. Která z nich můžete navštívit?

Vila Torlonia se stala rezidencí italského diktátora Mussoliniho. Využíval ji v letech  1925 až 1943.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vila Torlonia se stala rezidencí italského diktátora Mussoliniho. Využíval ji v letech 1925 až 1943. | foto: Shutterstock

Stalinovo letní sídlo, Hitlerovo Orlí hnízdo nebo Mussoliniho vila. Mnoho ze skrýší známých diktátorů se stalo turistickou atrakcí. Pro někoho je možná nepříjemné pózovat pro fotografii z dovolené na místech, kde se odehrávaly temné okamžiky našich dějin, na druhou stranu zachování takových míst slouží jako důležitá připomínka historických zvěrstev.

Internetový server CNN připoměl někdeší sídla diktátorů, do kterých se mohou podívat i turisté. Která to jsou?

Mussoliniho Vila Torlonia (Řím)
Neoklasicistní vila byla rezidencí Mussoliniho v letech 1925 – 1943. Italský diktátor do ní instaloval tenisové kurty a pořádal filmové projekce. Nyní je vila domovem několika muzeí. Dovnitř se podíváte za € 8.

Kehlsteinhause neboli Orlí hnízdo - Hitlerův úkryt vysoko v horách

Hitlerovo Orlí hnízdo (Bavorsko)
Horské útočiště Hitlera, které používal během druhé světové války, leží v bavorských Alpách na jihu Německa. Projekt navrhl říšský ministr Martin Bormann jako dárek k padesátým narozeninám nacistického vůdce. Vstup zajišťoval výtah zabudovaný do nitra hory. Dnes je k budově přístup po klikaté horské silnici Kehlsteinstrasse. Uvnitř je restaurace a informační centrum. Prohlídka vyjde na € 21,50.

Letní sídlo Josifa Stalina (Soči)
Do letoviska, které leží na okraji ruského města Soči utíkal sovětský vůdce před rušným životem v Moskvě. Nyní je z něj malé muzeum, ve kterém sedí u starého stolu Stalinova vosková figurína.

Royal Palace of El Pardo v Madridu. Sídlil v ní španělský diktátor Francisco Franco

Palác Real del Pardo (Madrid)
Palác je španělským ekvivalentem vily Torlonia, která byla k dispozici generálu Francovi. V úkrytu na vrcholu kopce v současnosti přebývají státní návštěvy, když do Španělska zavítají na návštěvu. Když je palác prázdný, můžete ho v rámci prohlídky navštívit za € 9.

Zámek Fontainebleau, který využíval Napoleon Bonaparte

Napoleonův zámek Fontainebleau (Francie)
V roce 1804 se rozhodl Napoleon stanovit svou rezidencí jeden z nejrozsáhlejších zámků ve Francii, který byl už mnohokrát předtím sídlem králů. Celý ho nechal zrekonstruovat. Zámek leží 55 kilometrů od Paříže, má 1500 pokojů a v současnosti v něm najdeme muzeum Napoleona Bonaparte. Vstup € 11.

Hitlerovo Vlčí doupě (Polsko)
Někdejší Hitlerův hlavní stan, který leží v polském městečku Gierlož, je systémem bunkrů, které nechal německý diktátor postavit v roce 1941 poblíž polských hranic s tehdejším Sovětským svazem. V současnosti z něj turisté mohou vidět jen málo. V roce 1945 ho Němci vyhodili do povětří. Vlčí doupě se ale do historie zapsalo především nezdařeným atentátem na nacistického vůdce.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!