5. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Šílenství na albánských silnicích: výjezdy na dálnici ze dvorů a komičtí policisté

Řídit v Tiraně vyžaduje pevné nervy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řídit v Tiraně vyžaduje pevné nervy. | foto: Ondřej Golis

TIRANA Stejně jako jsou Albánci bezohlední ke své krásné zemi, po níž neváhají rozhazovat odpadky v neskutečném množství, jsou bezohlední i sami k sobě na silnicích. Většina z nich navíc začala řídit až po pádu tuhého komunistického režimu, pořídit si auto během něj bylo prakticky nemožné.

Tamější vláda v posledních letech masivně investuje do oprav zničených silnic, a tak Albánci neváhají pořádně sešlápnout plyn.

Kombinace všeho výše zmíněného představuje výbušnou směs, která může nepřipraveného účastníka silničního provozu v Albánii nepříjemně zaskočit. Na základě měsíční zkušenosti z albánských vozovek přináší server Lidovky.cz následující poznatky.

Žádná pravidla silničního provozu neexistují, jen právo silnějšího a drzejšího

Tak třeba kruhové objezdy. Normálně je díky nim doprava plynulejší, tedy bezpečnější, ovšem ne v Albánii. Oficiálně platí stejné pravidlo jako v Česku - přednost mají vozidla na objezdu. V praxi se však na něj cpe, kdo může, přednost - nepřednost. Výsledkem je totální chaos, masa popojíždějících aut, která se snaží projet křižovatku jakoukoliv skulinou. Nejrychleji uspěje ten, kdo má nejsilnější nervy.

Troubí se vždy a všude

Klakson je prakticky nejdůležitější součást albánských vozidel. Zejména obyvatelé větších měst s jeho zvukem vstávají i uléhají. Zdraví se jím řidiči, chodci, téměř vždy zazní při předjíždění. Řada šoférů pravděpodobně troubí jen tak, pro radost. Časem ho úplně přestanete vnímat. Přehnané používání klaksonu Albánci vyrovnávají téměř úplným vynecháváním blinkrů. A je tomu tak dobře, když se k němu uchýlí, většinou tak učiní špatně.

Předjíždění je nejoblíbenější disciplínou

Albánci rozhodně nemají čas ploužit se za těmi, kdo jedou podle předpisů (není jich mnoho), předjíždění je navíc pro mnoho z nich adrenalinovým sportem. Zatímco vám tuhne krev v žilách při pohledu na blížící se kamion, chlapík řítící se proti němu zvládne předjet ještě auto dvě před vámi. Při zdánlivě sebevražedném manévru samozřejmě troubí. Na dálnici rychle zapomeňte na předjíždění zleva, odstavný pruh by se měl v Albánii přejmenovat na předjížděcí.

Zvířata jsou nedílnou součástí albánských silnic.
Zvířata jsou nedílnou součástí albánských silnic.

Silnice slouží i jako parkoviště

Pokud albánský řidič například spatří známého popíjejícího kávu u stolečku na ulici (téměř vždy), často se nespokojí se zatroubením. Na řadu se pak dostává zastavení na kratší či delší rozhovor. Přímo z okénka vozu, klidně přes ulici. Nemá cenu se vztekat ani troubit, v tento okamžik nezbývá než vyčkat než dotyční proberou, co je třeba. Až pak se jede dál.

Při všech výše zmíněných činnostech se telefonuje

Ať už se albánský řidič prodírá městem či hraje ruskou předjížděcí ruletu, vždy je s ním přítel na telefonu.

Na silnici smí všichni

Při cestách po albánských silnicích lze spatřit skutečně vše, a to i na nepočetných dálnicích, kam se neváhají vydat zemědělci s oslími a koňskými povozy či traktory. Na dálnici mají lidé navíc napojené výjezdy přímo ze dvorů. Vozidlo couvající na komunikaci plnou řítících se aut je zcela běžným jevem. Pokud se dotyčný ke všemu potřebuje dostat do protisměrného pruhu, rozhodně neztrácí čas jízdou k nejbližšímu kruhovému objezdu (na dálnici na jih Durrës - Fier je jich několik), prostě jede kus v protisměru k první propusti ve svodidlech. Na silnicích pak lze kličkovat mezi stády všech hospodářských zvířat: prasat, krav, koz i ovcí. Ke cti jim slouží, že po rozeznění oblíbeného klaksonu se většinou ukázněně klidí ke krajnici.

Policistů si nikdo příliš nevšímá

Nejčastěji je lze spatřit s plácačkou založenou za zády. Tento všemocný nástroj nepouští z ruky při jakékoliv činnosti - klábosení se známým, textování na telefonu či kouření. Na jejich obranu nutno dodat, že albánskou silniční džungli by nezvládl ani Stanislav Huml. Když se o to muži a ženy oblečeni do svítivě zelených vest snaží, působí v lepším případě komicky, v horším přivodí ještě větší chaos. Zcela nepochopitelné jsou třeba pokusy řídit křižovatku, kterou již řídí semafory. Policisté také rádi zaparkují přímo na kruhových objezdech, odkud pozorují dopravní mraveniště kolem a pletou se. Nejčastěji však poněkud zmateně bloumají po ulicích, občas nejistě mávnou plácačkou či nesměle zapískají do moře houkajících aut. Sami zřejmě netuší proč.

Kdo nemá mercedes, není Albánec

V Albánii jezdí více mercedesů než v Německu. Odtud je koneckonců místní ojeté vozí, přičemž na nich rádi nechávají značky našich sousedů. Movitější se vozí novějšími typy, chudší se musí spokojit s auty ve větším či menším rozkladu. Hlavní však je, že na kapotě vozí tradiční trojcípou hvězdu ve vavřínovém věnci. Svoje miláčky pak nechávají pečlivé čistit v umývárnách označených Lavazho, které jsou doslova na každém kroku.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Auto z půjčovny se může prodražit

Opatrnosti je třeba dbát při půjčování vozidla a do předávacího protokolu důsledně nechat zaznamenat i tu nejmenší šmouhu. A pokud možno nedávat zálohu, kterou ve firmách pronajímajících vozidla velmi často považují za vítaný přivýdělek. Když auto přebíráte vy, na menší škrábance se nehledí, při navrácení nicméně i za tu nejmenší šmouhu neváhají strhávat desítky eur. Varování platí především před společností iRent v centru Tirany.

Albánie stojí za návštěvu

I když se po tomto článku může zdát, že sednout v Albánii za volant znamená jistou smrt, v lepším případě doživotní zmrzačení, není tomu tak. S trochou opatrnosti a pevnými nervy lze místní silnice a šoféry zvládnout. Za celou dobu jsme viděli jedinou nehodu - drobný ťukanec dvou mercedesů (jak jinak) v centru města Korçë. Auto je navíc zdaleka nejlepší alternativou, jak tuto nádhernou a z velké části neobjevenou zemi poznat.


Pohlednice z cest na větší mapě

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz