Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. července 2008 13:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Silná koruna ničí cestovní ruch

Turisté v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA Silný kurz koruny, který láme rekordy, má negativní dopad na cestovní ruch v České republice. Restaurace, obchody, hotely i cestovní kanceláře podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury zažívají největší krizi od povodní v roce 2002.

"Pro zahraniční turisty jsme příliš drazí, tento měsíc meziročně poklesly tržby pražských restaurací, obchodů a cestovních agentur v průměru kolem 30 procent," dodává Okamura. Velký úbytek zahraničních turistů hlásí i hotely. "Některé hotely to nemohou přežít," varoval prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka.

Cestovní agentury zaměřené na zahraniční turisty jsou na tom asi nejhůře, katalogy pro další sezonu se připravují již během léta, aby se na podzim vytiskly a začal prodej zájezdů do České republiky. Agentury dávají do zahraničí ceny v eurech a tak musí odhadnout kurz s přibližně ročním předstihem. Většina počítala s kurzem loňského léta, kdy bylo jedno euro za 28 korun, nyní však od zahraničních cestovních kanceláří inkasují místo 28 Kč za euro pouze 23 Kč (o 18 % méně), což je hluboko pod marží všech cestovních agentur. Celé pobyty zahraničních turistů tak dotují ze svého nebo musí pro tento rok skončit.

Během pár let se Česko nechtěně stalo luxusní destinací
Zahraniční turista má totiž na útratu stále stejných zhruba 100 eur na den, před několika lety za ně dostal po směně více než 3000 korun, nyní však jen 2300 Kč. Služby však u nás stojí v korunách stále stejně nebo dokonce zdražují. Česká republika se tak během pár let stala pro cizince o třetinu dražší, cenově jsme se tak nechtěně stali luxusní destinací,  kvalita služeb - okrádání, kapsáři, klamavě směnárny, bezpečnost, taxi atd. - tomu však neodpovídá. "Západoevropané k nám tak přestávají jezdit, jelikož jsme mnohem dražší destinací, než si můžeme dovolit," vysvětluje Okamura.

Z loňských 6,7 milionů zahraničních turistů, kteří navštívili ČR, jich 60% přijelo pouze do Prahy. V loňském roce tady utratili zahraniční turisté přibližně 115 miliard korun, z toho zhruba 80 % generovala samotná Praha. Hlavní město je tak zásadním barometrem vývoje příjezdového cestovního ruchu pro celou Českou republiku.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...