Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Silvestr či Nový rok na hradě. Zájemci mohou místo baru navštívit památky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Závěr roku mohou lidé strávit nejen v restauraci či baru, ale také na některé z památek. Různé programy nabízí i stovka památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ).

Jde o kulturní zážitky, pohyb na čerstvém vzduchu i ohlédnutí za Vánocemi. Na Silvestra budou mít návštěvníci poslední možnost prohlédnout si svátečně vyzdobené interiéry hradů a zámků, nový rok bude možné zahájit třeba výstupem na věž hradu Kunětická hora, uvádí NPÚ na svém webu.

Londýnský Big Ben v záři ohňostrojů
Pestrobarevný Silvestrv New Yorku

Novoroční výstup na věž hradu po více než 130 schodech slibuje sportovní výkon i výhled. Zpřístupněno bude nádvoří a část expozic, děti mohou přinést pochoutky pro ptáčky a nazdobit jimi stromy.

Hrad Šternberk zve na šermířské souboje i ukázky historických tanců. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu. Ukrátit si čekání na nový rok bude možné také na Bouzově nebo na bečovském zámku, kde si zájemci mohou prohlédnout vzácný románský relikviář svatého Maura.

Návštěvníci zámku Lysice zavzpomínají poslední den roku na Vánoce při prohlídkách vyzdobených komnat s povídáním o zámeckých Vánocích. Vánoční atmosférou bude dýchat i hlinecký Betlém vánoční. Na návštěvníky tam budou čekat vyzdobené roubenky, jejichž expozice připomenou, jak se dříve slavily svátky v zimním období, jaké dárky dostávaly děti v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera.

Letošní sezona na státních hradech a zámcích byla nejúspěšnější za posledních 20 let. Do konce října stovku památek ve správě NPÚ navštívilo 5,4 milionu lidí. Mnohé památky mají ale otevřeno celoročně, návštěvnost tak i po skončení hlavní sezony rostla.

S návštěvností rostou NPÚ také výnosy, od počátku roku do konce října činily téměř 500 milionů korun. To je desetiprocentní růst proti stejnému období loňského roku. Výnosy NPÚ věnuje na rekonstrukci památek a zlepšování návštěvnického zázemí. Podle výroční zprávy ministerstva kultury loni NPÚ hospodařil s částkou 1,45 miliardy korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!