Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Silvestrovské lyžování nabízejí Alpy i Slovensko

Ilustrační foto - Alpy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - Alpy. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

VÍDEŇ/PRAHA Situace v alpských lyžařských střediscích se pro silvestrovský víkend rýsuje jako dobrá spíše ve vyšších polohách, kde je v průměru metr sněhu. Ve středních a nižších polohách je sníh kvůli dešti a teplotám nad nulou vlhký.

Milovníci novoročního lyžování si však nemusejí zoufat - sněhová situace se má v závěru týdne spíše zlepšovat. Na Slovensku se lyžuje především na technickém sněhu. Uvádějí to servery lyžařských středisek v Rakousku, Německu, Francii a Slovensku.

Nejznámější a Čechy nejvíce navštěvované rakouské sjezdovky hlásí od 40 do 80 centimetrů sněhu. Pověstné rakouské rekreační středisko Kitzbühel-Kirchberg má na sjezdovkách kolem 45 centimetrů sněhu a v provozu je tam 50 z celkem 54 lyžařských vleků a lanovek. Ještě o něco lepší je to v Hinterstoderu, kam je to z jižních Čech nejblíže a kde je 55 centimetrů sněhu a v provozu 12 ze 13 lanovek. Zaručeně nejlépe je na tom středisko na ledovci Hintertux, které má 205 centimetrů sněhu a v provozu 17 vleků z 19.

Zvyšuje se však nebezpečí lavin.

Německé Alpy
Německé Alpy nabízejí díky novým přírůstkům sněhu pro lyžování dobré podmínky, stejně jako další, středně vysoká německá pohoří. Stav sjezdovek se ale v jednotlivých regionech může značně lišit, informuje turistická služba německého autoklubu ADAC.

Lyžařská oblast Karwendel na pomezí Německa a Rakouska má v současnosti 1,20 metru sněhu na vrcholové stanici a poskytuje tak vynikající podmínky.

Oblast Brauneck hlouběji ve vnitrozemí má jen 20 centimetrů sněhu.

Středisko Winterberg im Sauerland v centrální části Německa je na tom ale s 85 centimetry sněhu poměrně dobře, vleky jsou plně v provozu.

Francouzské Alpy
Také ve francouzských Alpách je situace dobrá spíše ve vyšších polohách. Na pátek a víkend jsou předpovědi příznivější - zejména v jižní části francouzských Alp má opět sněžit a mrznout po celý den, odpoledne se budou teploty pohybovat v rozmezí mínus dva až mínus devět stupňů. Od pátku má být hlavně v severní části francouzských Alp polojasno.

Ve francouzských alpských centrech je otevřena zhruba polovina až tři čtvrtiny sjezdovek a stezek pro běžkaře. Silný vítr a srážky ale zvýšily podle francouzských meteorologů riziko sněhových lavin mimo vyznačené stezky, což má být varování pro neukázněné turisty.

Slovensko
Na slovenských svazích leží většinou 20 až 40 centimetrů technického sněhu, výše položené areály mají od 50 do 70 centimetrů sněhu. Kvůli chybějícímu přírodnímu sněhu jsou otevřena jen střediska, která mají zasněžovací zařízení. V nejbližších dnech má být v provozu asi 70 středisek.

Lyžaři mohou využít sjezdovky na jedné z nejvyšších hor Nízkých Tater Chopku nebo v Tatranské Lomnici ve Vysokých Tatrách. Otevřena zde zatím nebyla kvůli nedostatku sněhu nejvýše položená sjezdovka na Slovensku v Lomnickém sedle. V sousedním Starém Smokovci zůstalo doposud uzavřeno středisko Jakubkova lúka.

Lyžaři si mohou prodloužený víkend užít na Štrbském Plese, které hlásí 70 centimetrů sněhu, nebo na některých svazích v Donovalech u Banské Bystrice a Veľké Rače v Kysuckých Beskydech. Vlekaři zprovozňují sjezdovky i v malých střediscích, takže lyžovat lze ve většině horských regionů země.

Slovenští meteorologové očekávají v nejbližších dnech zamračené počasí nad bodem mrazu, postupně se má začít ochlazovat a od soboty by mělo mrznout i během dne.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?