Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sirény, psi bez vodítka a pražský provoz. Z toho jsem byl v šoku, říká Japonec

Toshiyuki Yamasaki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toshiyuki Yamasaki | foto: Archiv Toshiyuki Yamasaka

Japonec Toshiyuki Yamasaki se do Česka přestěhoval kvůli práci. Češi jsou podle něj milí lidé, ale českému humoru nerozumí. „České děti se chovají velmi dobře na veřejnosti. Jsou klidné a tiché v městské dopravě, například v tramvaji. Japonské děti jsou velice hlučné a to hlavně, když jsou ve skupině v městské dopravě. Za to se trochu stydím,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Překvapily mě sirény, které se rozezní každou středu (vůbec není rozumět, co hlásí). Někdy je to obtížné a zmatečné řídit auto v Praze – kdo má přednost jestli tramvaj či chodec. Potkávám volně pobíhající psy bez vodítka, ale povětšinou jsou vychovaní a klidní. Legislativní proces je někdy velice krátký a nastávají mnohdy náhlé změny. Zdá se mi, že české ženy pracují v kancelářích i během těhotenství. V Japonsku je to jinak a navíc někdy vídávám mladé páry, jak sedí spolu na jedné sedačce v tramvaji – mnohdy je to tak, že dívka sedí na klíně přítele.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?’
Bylo to na začátku roku 2012. Než jsem se přestěhoval pracoval jsem pro japonské firmy v PwC Polsko (v rámci stáže z PwC Japonsko). Když jsem ukončil své působení v Polsku, dal jsem si za úkol blíže spolupracovat a podporovat japonské firmy, které čelí denním úskalím obchodního prostředí v cizí zemi (například daně a právnické záležitosti). Je to jiné než řízení přímo z ústředí v Japonsku, což je velice daleko. Naštěstí se naskytla možnost pracovat v PwC Česká republika, kde poskytuji své znalosti a zkušenosti japonským firmám s podobným business modelem.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
V obchodě jsou někdy pokladní nezdvořilé a hází zboží nedbale do odkládací prostoru. Češi jsou někdy odtažití a drží si odstup od cizinců. V kanceláři, ale i na veřejném prostranství.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Občas jdu s českými přáteli na pivo. České ženy se mi zdají výřečné, ale ne až tak, jak jsem si představoval (možná kvůli jazykové bariéře). Češi jsou příjemní a milí lidé.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Jak jsem již zmínil, zdá se mi, že si drží odstup od cizinců. Jejich přístup k cizincům a snaha s nimi navázat konverzaci a blíže se poznat, je trochu jiná. Japonci to mají ale podobně. Je to asi přirozená vlastnost. České děti se chovají velmi dobře na veřejnosti. Jsou klidné a tiché v městské dopravě, například v tramvaji. Japonské děti jsou velice hlučné a to hlavně, když jsou ve skupině v městské dopravě. Za to se trochu stydím.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Českému humoru moc nerozumím.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, zajímá mě. Země v tomto regionu mají velmi zajímavou historii a to převážně kvůli dynamice proměn v politické scéně za posledních desítek let. Česká republika se hodně stará o své památky. Nikdy mě život zde neomrzí. Znalost české historie se mi zdá jako základ pro pochopení české mentality.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Ano, Japonci milují pivo. Jeden region v Japonsku také vyrábí velmi oblíbené pivo, protože tamější podnebí je vhodné pro výrobu piva, stejně tak jako v Čechách. Japonští výrobci piva, jako je Asahi a Kirin, odkupují chmel ze Žatce díky vysoké kvalitě. To je důvod proč japonské pivo chutná podobně. Japonci mají velmi rádi české pivo a já rozhodně taky. Nefiltrované pivo patří k mým oblíbeným. Mám rád také medovník a guláš. Hovězí tatarák je také výborný.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Česká politika se mi zdá obtížná z důvodu členství v EU a českým dějinám. Politickou scénu vnímám spíše z pohledu legisIativy (z důvodu vlivu zákonů a pravidel, které ovlivňují japonské firmy). Každý rok se něco mění a někdy se věci mění na poslední chvíli.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Bohužel ne. Spíše bych řekl, že jsem se jí přestal učit, protože v Praze se lehce domluvím anglicky. Praha je velice metropolitní. Ale přesto si myslím, že naučit se zdejší jazyk je přímým nástrojem, jak pochopit mentalitu země, lidí a jejich kulturu. Velice by to ulehčilo život. Možná bych měl znovu začít.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Japonské jídlo (nejen sushi, japonské nudle, ale celá řada variací). Chybí mi japonské historické scenérie - svatyně, chrámy a systém dopravy (vlak, metro) a snadný přístup k jakékoliv části města.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...