23. prosince 2012 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Skalní věže u Děčína jsou nestabilní, hrozí jejich zřícení

Padající skály v Hřensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padající skály v Hřensku. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

DĚČÍN Skalní věže v bývalém lomu na Stoliční hoře u Děčína jsou nestabilní. Protože hrozí, že se zřítí, byla ohraničena plocha, kde hrozí nebezpečí a kam je zakázaný vstup, informovala o tom mluvčí města Romana Silvarová.

Město skalní bloky ve svém okolí dlouhodobě monitoruje. "Specializovaná firma vymezila možnou dopadovou plochu, která zasahuje až do lesoparku Kvádrberg," uvedla mluvčí.

Měření pohybu skal
Oblast je podle ní ohraničená výstražnou páskou se zákazem vstupu a s cedulemi upozorňujícími na možné nebezpečí. "Žádáme občany, aby v zájmu bezpečnosti do vymezeného prostoru nevstupovali, a to až do odvolání," dodala.

Město kvůli možnému nebezpečí pádu skalních masivů uvažuje o dočasném rozšíření monitoringu skal a častějšímu měření jejich pohybu. "Na jeho základě bude rozhodnuto o dalším postupu," zvedla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Stoliční hora na severním okraji města na pravém břehu Labe dosahuje výšky 289 metrů nad mořem. Jde o takzvanou stolovou horu, tedy kopec s plochým vrcholem, místními zvaný Kvádrberk. Na vrcholku stojí na pískovcové plošině obelisk vztyčený v roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz