Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ski areál Klíny. Unikátní zipline se světovými parametry

Zipline je přejezd ve speciálním sedáku zavěšeném na kladce po ocelovém laně,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zipline je přejezd ve speciálním sedáku zavěšeném na kladce po ocelovém laně,... | foto: Tomáš Rucký

Před dvěma lety pouhá myšlenka, dnes už skutečnost. V krušnohorském Sportareálu Klíny se v rekordním čase podařilo vybudovat nejdelší zipline v České republice, která je se svou délkou 2,2 km pátá nejdelší v Evropě a dvacátá nejdelší ve světě. Tento nový český unikát jsme si stihli vyzkoušet v rámci podzimního školení personálu, veřejnost by se mohla svézt už za měsíc.

„Je to dva roky, co jsem byla s kamarádkou na dovolené na Kostarice. Právě na Kostarice křižuje prales několik zipline a tam jsem se pro tenhle nápad nadchla. Přijela jsem z dovolené a první, co jsem řekla – tohle musíme mít!“, popisuje prvotní investici Alena Dalecká ze společnosti Zimlet Klíny.

Zipline je přejezd ve speciálním sedáku zavěšeném na kladce po ocelovém laně, která vás v případě Klínů převeze přes tamní Šumenské údolí tam i zpět, a to až ve výšce 150 m. Nástupní stanice zipline je umístěná v místě, kde bývala lezecká věž, tedy přímo mezi parkovištěm a výstupem sedačkové lanovky.

Jízda se postupně začínala v „prověšené“ části lana zpomalovat a já si...
Mezistanice ležící na protějším úbočí kopce je sotva rozeznatelná a vzdálenost...

My jsme si zipline vyzkoušeli na vlastní kůži v rámci zaškolení klínského personálu italskou firmou, která zipline na Klíny dodala. Na nástupní věži nás čerstvě vyškolený instruktor navlékl do pohodlného postroje, který záhy zavěsil na speciální kladku s elektromotorem. Jakmile jsem se odlepila nohama od nástupiště, došlo k příjemnému prověšení sedáku, takže jsem si přišla, jako když sedím v houpacím křesle a už jen stačilo podat mi hrnek s kafem. 

Mezistanice ležící na protějším úbočí kopce je sotva rozeznatelná a vzdálenost z nástupní věže je jen stěží odhadnutelná. Jakmile mi instruktor odpočítá „Tři, dva, jedna – teď!“, rozjela jsem se na zipline nad sjezdovkou a začínala pociťovat fyzikální zákony, tedy začala jsem nabírat čím dál tím větší rychlost – maximální rychlost, které tu můžete dosáhnout je až 75 km/h!. Adrenalin mi začal v krvi stoupat nejen s rostoucí rychlostí, ale i s rostoucí výškou, protože po přejezdu nad sjezdovkou jsem se pode mnou začalo otevírat údolí nejen do šířky, ale i do hloubky.

Jízda se postupně začínala v „prověšené“ části lana zpomalovat a já si připadala jako na paraglidu. S každým dalším metrem otevírala zipline nové a nové výhledy – kochat se dalo jak malebně zvlněným údolím, tak i výhledem směrem na Litvínov či Most a při dobré viditelnosti by se dalo dohlédnout i na Milešovku. V „nejprověšenějším“ bodě nad údolím přišel na řadu zmíněný elektromotůrek, který mě už v pohodovém tempu a vyhlídkovém duchu dopravil do mezistanice. Mimochodem jde o jedinou zipline na světě, která používá kladky s elektromotorem.

Mezistanice je lesní cestou přístupná i z nedaleké obce Meziboří, takže se dá napojit na zipline i zde. Další část zipline je o něco kratší, ale pořád jde o stejně intenzivní zážitek. Cíl zipline je přímo u nástupiště sedačkové lanovky na Klínech, takže se komfortně opět dopravíte na parkoviště.

O nezapomenutelnost zážitku se stará i poměrně dlouhý čas, který trávíte ve vzduchu – na první části zipline jedete okolo 5 minut, na druhé pak necelé 3 minuty, takže žádná rychlovka, ale dlouhý zážitek kombinující adrenalin i vyhlídkový let! To celé za velmi přijatelných 950 Kč za osobu.

Zipline by se měla veřejnosti otevřít už se začátkem letošní zimní sezony a v provozu bude celoročně, takže už letos bude moct proložit lyžování tímto nevšedním zážitkem. Kdo shání originální dárek na Vánoce, může zakoupit online dárkový poukaz na zipline, více najdete zde.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...