3. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Skiareály lákají lyžaře. Sjezdovky otevřou už o víkendu

Velikonoční prázdniny v Deštném v Orlických horách přilákaly několik desítek milovníků zimních sportů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční prázdniny v Deštném v Orlických horách přilákaly několik desítek milovníků zimních sportů. | foto: ČTK

PRAHA Díky chladnému počasí mohla o víkendu většina lyžařských středisek pustit naplno sněhová děla. Někteří vlekaři chtějí otevřít sjezdovky lyžařům už příští víkend, nicméně hlavním cílem pro všechny je mít svahy připravené do vánočních prázdnin.

 Na Jedlové v Lužických horách se lyžovalo dokonce už dnes, v Telnici nad Ústím nad Labem pustili alespoň dětský vlek. Většina středisek však zatím čeká, dokud na svazích nebude dostatečná, tedy alespoň půlmetrová vrstva sněhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Do Jedlové dorazilo na první letošní ježdění zhruba 200 nadšenců. Vlekaři ale nedoporučovali lyžařům a snowboardistům jezdit celou sjezdovku, protože nahoře bylo málo sněhu. V Telnici sníh sice napadl, ale odfoukal ho vítr, takže jsou všechny svahy kromě dětského zavřené.

Na Vysočině kromě Nového Města na Moravě pustili sněžná děla také na Křemešníku u Pelhřimova, v Lukách nad Jihlavou, ve Vysoké u Havlíčkova Brodu, na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí a na sjezdovce Šacberg u Jihlavy. V noci však teplota klesla k nule, a tak se děla musela vesměs zastavit.

Oteplení v noci narušilo zasněžování

Noční oteplení přerušilo zasněžování také ve Zlínském kraji. Předtím však sněžná děla jela ve Ski areálu Razula, na Pustevnách a na Trojáku. Také zde platí, že brány středisek chtějí otevřít do Vánoc. Se zasněžováním začali také v Jeseníkách, v pátek by mohl začít fungovat vlek v Branné na Šumpersku.

Pokud mrazivé počasí vydrží, první vleky by na jihu Čech mohly začít fungovat již o víkendu. Ve skiareálu Lipno dnes bylo v provozu 40 děl, první návštěvníky by rádi koncem týdne přivítali také na Zadově. Oficiální zahájení sezony je na Lipně plánováno na 15. prosince.

S víkendovým puštěním vleků zatím počítají v Harrachově, kde zasněžují jednu sjezdovku a na Klínovci v Krušných horách, kde by chtěli otevřít dvě. Pokud počasí příznivé pro zasněžování vydrží, 7. prosince by si první lyžaři mohli zajezdit i na šumavském Špičáku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz