Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slet andělů i živý betlém. Na Úštěcký advent přišlo zhruba 9000 lidí

Úštěcký advent je největší vánoční akcí v Ústeckém kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úštěcký advent je největší vánoční akcí v Ústeckém kraji. | foto: ČTK

ÚŠTĚK Kolem 9000 návštěvníků dorazilo na 13. ročník tradičního vánočního jarmarku v Úštěku na Litoměřicku. Vidět mohli slet andělů z kostelní věže, divadla či živý betlém. Úštěcký advent je největší vánoční akcí v Ústeckém kraji.

"Sešlo se nám tady 160 řemeslných stánků z Čech, Moravy a Slovenska, návštěvnost bude asi velmi vysoká, odhaduji kolem 9000 návštěvníků," řekl ČTK organizátor akce Libor Uhlík.

Jako jednu z novinek letošního ročníku jmenoval například živý betlém. Největším tahákem Úštěckého adventu je nicméně slet andělů z věže kostela svatých Petra a Pavla, který se během dne opakuje třikrát, organizátoři ho do programu zařazují již několik let po sobě. Na laně připevněném z kostela k zemi se snášejí dívky v andělských kostýmech. "Letos tu máme ještě tři anděle na chůdách, kteří procházejí po celém Úštěckém adventu a rozdávají dětem z košíčků přáníčka. Tam děti mohou napsat, co by si nejvíc přály pod stromeček, andělé to pak pošlou po svých bratřích do nebe a dětem se to určitě splní," popsal Uhlík.

Připomněl, že inspirací pro andělský slet mu byla podobná atrakce v italských Benátkách, kde se andělé spouštěli na náměstí svatého Marka.

Nechyběl ani varhanní koncert

Kromě andělů si ale mohli lidé vychutnat svařené víno či horkou medovinu, jež byly k dostání v mnoha zdejších stáncích, nechyběly ale ani obchůdky s keramikou, šperky, bylinkami, kořením, originálními textilními a dalšími výrobky.

Podobná vánoční akce se o víkendu koná také v Zubrnicích na Ústecku, které jsou od Úštěka vzdálené jen necelou čtvrthodinu jízdy autem.

"Do programu jsme zařadili také varhanní koncert v kostele svatých Petra a Pavla. Konal se na podporu sbírky na nový úštěcký zvon, měl hojnou návštěvnost," dodal pořadatel.

Podobná vánoční akce se o víkendu koná také v Zubrnicích na Ústecku, které jsou od Úštěka vzdálené jen necelou čtvrthodinu jízdy autem. Ukázky řemesel, divadelní vystoupení a prodej dárkových předmětů je situován do malebného prostředí zdejšího skanzenu. Akci Vánoce v Zubrnicích mohou lidé navštívit i v neděli.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!