Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slováci lákají české turisty na slevy

Vysoké Tatry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké Tatry. | foto: Shutterstock

PRAHA Slovensko se potýka s odlivem turistů. Podnikatelé v cestovním ruchu proto museli snížit ceny v řádech desítek procent. Slevy by měly přilákat především české turisty, kteří tradičně tvoří největší skupinu zahraničních hostů. Letos jich však na Slovensku výrazně ubylo.

Na krizi první reagoval nejoblíbenější turistický region Liptov, kde se nacházejí velká horská střediska, lázně a akvaparky. Na letošní léto vydal slevovou kartu, která snižuje ceny vstupného a ubytování na řadě míst.

"Myslíme si, že je to dobrý produkt v době, kdy lidé zvažují, že kvůli krizi zůstanou doma," uvedla Petra Tomášová z organizace Klaster Liptov, která zastřešuje příjezdovou turistiku do kraje.

Samotný vznik organizace si vynutila krize a úbytek turistů. K vydání karty za necelých sedm eur (190 Kč) se klastr inspiroval v Rakousku; Liptov je zřejmě první slovenský region se společnou slevovou kartou.

Podle ředitele Sdružení cestovního ruchu Vysoké tatry Petra Chudého, došlo letos ve čtvrtletí k poklesu návštěvnosti Tater o čtvrtinu. Teplé počasí v dubnu a květnu sice pokles zpomalilo na deset procent, přesto jezdí turistů stále méně než loni. Léto je přitom podle Chudého pro tatranské hoteliéry významnější než zima.

Do Tater jezdí méně turistů
Za úbytkem Čechů nestojí pouze krize, ale i lednové zavedení eura. Kurz české koruny k euru je letos výrazně horší než loni v létě a pobyty na Slovensku zdražuje. Tomášová však popírá, že by euro využili ke zdražení i slovenští podnikatelé. "Není pravda, že Slovensko všeobecně zdražilo," řekla.

Podle ní naopak museli Slováci letos sáhnout ke snížení cen. Vstup do akvaparků je prý letos až o pětinu levnější než loni, stejně prý klesla i cena ubytování; lanovky zůstávají na stejné úrovni.

Se slevami musely přijít i české cestovní kanceláře, které vozí turisty na Slovensko. "Zaznamenáváme značný pokles zájmu o pobyty na Slovensko," uvedla Pavlína Pešová z Firo-tour. Výrazný odklon Čechů od cestování na Slovensko potvrdil Petr Krč, majitel CK Atis, která se specializuje na pobyty na území bývalého Československa.

Podle ČSÚ loni strávilo dovolenou na Slovensku 780 tisíc Čechů, o 60 tisíc více než předloni. Pobyty se však zkrátily, počet přenocování se snížil o 400 tisíc na 4,7 milionu.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...