Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
9. dubna 2006 13:37 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovenka: Češi se ke Slovákům chovají lépe

Viera Kohútová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viera Kohútová | foto: Lidové noviny

Do Česka jsem přijela před šesti lety za studiem a musím říct, že jsem se za tu dobu nikdy nesetkala s nějakým špatným přístupem českých profesorů k nám Slovákům. Nikdo nás nenutil mluvit česky, a dokonce tomu bylo právě naopak.

U zkoušek se nás vyučující často ptali, zda chceme mluvit česky, nebo slovensky, a nakonec začali sami mluvit slovensky. To bylo moc příjemné. Celkově jsem vypozorovala, že Češi se ke Slovákům chovají mnohem lépe a příjemněji, než když Češi přijedou k nám na Slovensko. Slováci jsou více xenofobní.

Velký rozdíl shledávám v přístupu obsluhy k zákazníkovi, konkrétně například v obchodě. Vejdeli u vás zákazník do prodejny, prodavačka se usmívá a je velmi úslužná. U vás je to úplně jiné, řídíte se heslem, že zákazník je pán. Na Slovensku se tento přístup ještě nezažil.

Na Slovensku jsou jiné zvyky během maturitního ročníku. Nemáme žádný stužkovací večírek a maturitní ples, ale na přelomu listopadu a prosince se koná stužkovací slavnost, na které si studenti chystají vlastní program pro rodiče a místo šerp dostávají absolventi zelené stužky. Také mě překvapilo, jak chodí děvčata oblékaná do tanečních, mívají velmi sváteční šaty, to se u nás nenosí.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.