20. prosince 2005 21:04 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovenka: Česko je na tom líp materiálně

Veronika Čellárová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Čellárová | foto: Lidové noviny

Když jsem poprvé přišla do Čech, abych tu studovala na lékařské fakultě, byla jsem skutečně velice mile překvapená. V Brně je to úplně jiné než u nás.

Přece jenom na východě Slovenska se stále ještě dodržují různé tradice, což je asi i tím, že na Slovensku je více věřících než u vás. 

Od spolužáků, kteří odešli do Prahy, jsem slyšela, jak se tam k nim chovali studenti i učitelé, jak jim dávali najevo, že jsou Slováci.

Viditelný rozdíl mezi Českem a Slovenskem je po materiální stránce. Hlavně v nemocnicích nebo třeba vybavení školních laboratoří, to se nedá příliš srovnávat. Co se týče finančních možností léčby, dá se tvrdit, že je ve vašich nemocnicích dokonce větší šance na přežití.

Navíc je tu vyšší kvalita studia. S češtinou jsem měla potíže jen ze začátku. Naopak se mi teď často stává, že na mě někdo mluví a já si pak nedokážu vybavit, jestli hovořil česky, nebo slovensky.

Nebo si například čtu český text v učebnici, a když pak přejdu na slovenský časopis, až po chvíli si uvědomím, že se mi časopis čte snáz. Problémy mám spíš obráceně, že mi nerozumí Češi. U nás se například většina filmů dabuje česky, takže my česky aspoe trochu rozumíme, ale obráceně to nefunguje.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!