6. prosince 2005 12:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovenka: Staré babičky u vás netančí

Alexandra Koseková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandra Koseková | foto: Reprofoto

Češi jsou podle mého názoru klidnější a také pohodlnější než Slováci. Snad je to i tím, že máme obvykle hlouběji do kapsy, a tak se musíme víc ohánět.

U nás je například běžné, když slovenští muži odejdou za prací na pár měsíců do zahraničí. Je to jejich oběť pro rodinu. Myslím, že Slováci v sobě mají větší pocit zodpovědnosti za svou rodinu a přátele. Oproti tomu Češi jsou větší individualisté, myslí především na sebe. Až když se postarají o sebe a své vlastní zázemí, snaží se pomoct druhým. Takové chování má i své výhody. Každý je zodpovědný sám za sebe a nečeká, až se o něj někdo z rodiny postará.

Úplně jiný je váš styl zábavy. Více se bavíte v párech a menších skupinkách. To u nás je obvyklé, že se sejde co největší společnost. Narozdíl od vás se dokážeme bavit všichni dohromady. Vy si v klubech a hospodách spíš klidně povídáte a sdělujete informace, zatímco u nás křičí jeden přes druhého, zpívá se a tancuje. Vy byste se asi tolik neodvázali. Hlavně starší lidé se v Čechách chovají usedleji. To na Slovensku si pořádně zatančí i osmdesátiletá babička a vůbec se při tom nestará o to, zda je její chování úměrné věku. Prostě si to užívá.

Slovenská spontánnost a soudržnost se projevuje i ve vztazích s širší rodinou. Běžně a pravidelně se stýkáme i se vzdálenějšími příbuznými. Když se pořádá třeba svatba, počítáme někdy svatebčany i na stovky, což by se v Čechách asi stát nemohlo.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.