Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovenská stálice Jasná. Dubnová lyžovačka jako v Alpách

Kalendář hlásí jaro, ale slovenským Tatrám zima jen tak vale nedá. Dubnovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalendář hlásí jaro, ale slovenským Tatrám zima jen tak vale nedá. Dubnovou... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Kalendář hlásí jaro, ale slovenským Tatrám zima jen tak vale nedá. Dubnovou lyžovačku si můžete užít u našich slovenských bratrů a díky počtu a kvalitním parametrům sjezdovek Jasné si zalyžujete skoro jak v Alpách.

Jasná má hned několik nástupních míst, tajným tipem na první lano je ovšem lanovka na Lúčkách, protože díky absenci kabinkové lanovky tu není takový nával a tratě jsou na první jízdu takřka prázdné. Naši oblíbenou sjezdovkou je tu červená trať Pretekárská Priehyba-Zahrádky, která má konstantní sportovní sklon a není tu taková frekvence lyžařů jako na jiných hlavních sjezdovkách.

O tom, že se Jasná řadí mezi sportovní střediska s náročnějšími svahy, svědčí i předloňský Světový pohár žen, jehož hlavním dějištěm byla sjezdovka Pretekárská pod funitelem. Sjezdovka je zcela rovná, bez jakýchkoli zatáček a ideální je stihnout ji z rána, dokud je ještě rovná, jinak se záhy jakožto jedna z hlavních tepen Jasné kolem jedenácté nekompromisně zaplní.

Zatímco severní strana díky stínu vydrží déle tvrdá, jižní strana Chopku je na sluníčku od samého rána, takže za hezkého počasí měkne dřív. Na jižní straně se díky mírné modré sjezdovce Panoráma sklouznou i začátečníci nebo mírně pokročilí, jinak se ale tato strana na mapičce spíše černá, takže s milovníky adrenalinu a rychlé jízdy klidně sem. Nám tu tentokrát velmi sedla černá sjezdovka Vyhlídková, která byla pěkně upravená a prudký sklon se dlouho nemění, takže máte přehled a „volnou ruku“ na poctivý carving.

Jasná v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy   - 5h 56 min
  • Celodenní skipas dospělý  - 39 eur
  • Celodenní skipas Junior (12 – 17 let)  - 31 eur
  • Celodenní skipas dítě (6-11 let)  - 27 eur
  • Celodenní skipas Senior (nad 60 let) - 31 eur
  • Děti do 6-ti let v doprovodu rodiče zdarma
  • www.jasna.sk, www.tmr.sk
  • Parkování: Lúčky - zdarma u nástupu lanovky
  • Zahrádky – placené cca 300 m od nástupu lanovky
  • Biela Púť – zdarma u nástupu lanovek

Co je ale novinkou nejen na jižní straně, ale i v celé Jasné, je z loňska nová kabinková lanovka, která spojuje Krupovou a Kosodrevinu, a pak plynule navazuje s přestupem na kabinku vedoucí z Kosodreviny přímo na vrchol Chopku. Přeprava je tedy z Krupové mnohem jednodušší, protože nemusíte používat kombinaci vleků a sedačkové lanovky. Zatímco starý vlek byl mimo provoz, lanovka ze Srdiečka je stále lyžařům k dispozici.

Tradičně jsme si v Jasné zajeli i do snowparku na sjezdovce Vrbická, kam z Biele Pútě vyváží kabinková lanovka Grand Jet. Snowpark můžeme prakticky rozdělit na jednodušší úsek v horní části a těžší v druhé polovině sjezdovky. Zatímco obtížnější část snowparku zahrnuje velké big airy, horní část zahrnuje několik terénních vln s menšími i většími skoky uzpůsobenými tak, aby si je mohli skočit i teprve začínající nebo malí lyžaři a nechybí tu ani jednoduchá skicrossová trať.

Dětské parky Maxilandy jsou v Jasné tři – na Krupové, Biele Púti a na Lúčkách. Největší z nich je pravděpodobně Maxiland na Biele Púti, kde jsou k dětem k dispozici různá slalomová zvířata, několik pojízdných pásů a také lyžařský kolotoč točící děti na nafukovacích kruzích. Maxilandy jsou určené pouze klientům lyžařské školy Tatry Motion, kdy v rámci lekce mají vstup do parku zdarma. Výhodou těchto dětských arén je jejich bezpečné ohrazení.

Na oběd si v Jasné můžete zajít na nejvyšší bod střediska do samoobslužné restaurace Rotunda, kde jsou naší pravidelnou volbou tradiční slovenské halušky se slaninou, které tu pořídíte za 9,50 eur. Dalšími možnostmi je například hovězí guláš (10,90 eur), zeleninové lasagne (8,20 e) nebo pro děti parená buchta (7,20 eur). Využít můžete vnitřního i venkovního posezení.

Do Tatra Mountain Reportu spadají i aquaparky Tatralandia a Bešeňová....
Sjezdovka je zcela rovná, bez jakýchkoli zatáček a ideální je stihnout ji z...

Součástí Tatra Mountain Resortu, do kterého Jasná spadá, je také Tatranská Lomnica a Štrbské pleso. Pro Lomnici jsou charakateristické široké modré pláně, nicméně se tu sklouznete i na nejprudší sjezdovce na Slovensku, která patří i mezi nejdelší, pokud ji dáte z Lomnického sedla až dolů do Tatranské lomnice. Po lyžování se můžete občerstvit v restauraci Humno, kde můžete shlédnout například lyže slavné slovenské lyžařky Veroniky Velez-Zuzulové nebo kalhotky Paris Hilton a kdo by chtěl ještě více kultury, může zajít do Ski Muzea přímo v centru městečka Tatranská Lomnica.

Na Štrbském plese, které je od Tatranské Lomnice vzdálené asi 20 minut si můžete také užít poměrně sportovní lyžovačku. Naší oblíbenou sjezdovkou je tu méně frekventovaná Fruktotka a pro sportovní sklon se nám líbí úsek zvaný Esíčko. Kromě lyžování samotného si na Štrbském můžete zkusit i jízdu na skútrech nebo snowtubing ve Fun parku přímo ve středisku.

Maxilandy jsou určené pouze klientům lyžařské školy Tatry Motion, kdy v rámci...

Do Tatra Mountain Reportu spadají i aquaparky Tatralandia a Bešeňová. Tatralandie se nachází přímo v Liptovském Mikuláši, a užijete si tu například vodní bar, vlnobití, řadu různých tobogánů, saunový svět a nově i surf arénu. Pokud si zakoupíte dvou a více denní skipas, máte v nelyžovaný den vstup do aquaparků zdarma. Necelou půlhodinku od Jasné pak leží i aquapark Gino Paradise Bešeňová, kde můžete relaxovat ve venkovních termálních bazénech s teplotou vody až 39 stupňů, nebo zkuste adrenalin zónu s umělým vlnobitím. Těm nejodvážnějším může být po chuti toboganová věž se šesti tobogány – a některé opravdu nejsou pro ořezávátka! Na takovém červeném tobogánu „speedy“ pocítíte opravdové účinky gravitace. Klidnější povahy uvítají relax ve wellness zóně s několika saunami – nechybí tu klasická suchá finská sauna, bylinková, solná ani mentolová inhalace.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...