Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
24. července 2008 17:02 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovensko uzavřelo turistické stezky

Kvůli rozvodněným potokům jsou uzavřeny některé turistické stezky na Slovensku. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli rozvodněným potokům jsou uzavřeny některé turistické stezky na Slovensku. (Ilustrační foto) | foto: ČTK

Plány turistů na víkendové túry po některých slovenských horách překazilo počasí. Horská záchranná služba kvůli rozvodněným potokům uzavřela část Vysokých Tater a všechny doliny v Slovenském ráji. Turistické stezky, které jimi vedou, budou proto pravděpodobně přes víkend neprůchodné.

Záchranáři ani nedoporučují přechody přes tatranská sedla. Horská služba také sdělila, že stezky ve Velké Fatře jsou nebezpečně rozmoklé.

"Hladiny potoků ve Slovenském ráji nedovolují projít soutěskami. Navíc očekáváme i poškození některých mostů," řekl Dezider Hudák z horské služby. Ve Slovenském ráji dnes dopoledne pršelo a meteorologové předpovídají další srážky. Uzavřené tu jsou například doliny Sokolia, Suchá Belá, Piecky či Zejmarská dolina.

Opatrní by měli být i návštěvníci Velké Fatry, kde jsou kvůli silnému dešti turistické stezky promáčené a blátivé. "Lidé by si měli dávat pozor a chodit do hor dobře vybaveni," podotkl horský záchranář Róbert Gazdica. Ve Vysokých Tatrách je uzavřená Bielovodská a Javorová dolina a Zadné Meďoly. Tatranská magistrála je však průchodná. Ve vyšších polohách ještě leží zbytky sněhu. Andrea Mikulská z hotela Hrebienok ve Starém Smokovci uvedla, že počasí ve Vysokých Tatrách se dnes mírně zlepšilo a část návštěvníků vyrazila do hor. Meteorologové očekávají výrazně lepší počasí až v neděli.

Hladiny řek pomalu klesají
Po silných deštích postihly záplavy severovýchod Slovenska. Ve většině okresů Prešovského kraje v noci nepršelo, a tak se situace ve většině obcí zklidnila. Hladiny rozvodněných potoků a řek postupně klesají. Kritická je však stále situace na některých úsecích řek Hornád, Hnilec a Topľa.

Od středy byly odříznuty od světa dvě obce u Bardejova, kam se hasičům dnes na plovoucím transportéru podařilo dopravit základní potraviny a pitnou vodu. Livov a Livovská Huta však zůstávají pro běžná vozidla nadále nedostupné.

Vážná je i situace v obci Čirč u města Stará Ľubovňa, kde je vodou podemletých asi deset domů. Ve středu si tam živel vyžádal první dvě oběti; 41letý muž a 33letá žena se utopili, když se snažili zachránit svůj majetek.

Vítr a déšť vyvracel stromy
Meteorologové předpovídají na odpoledne další srážky, které sice nebudou tak intenzivní jako ve středu, půda je však podmáčená, a proto hrozí, že hladiny opět stoupnou. Experti varují, že hlavně na severu východního Slovenska mohou srážky a povodně způsobit velké škody a ohrozit lidské životy. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na své internetové stránce výstrahu nejvyššího stupně. Obrat k lepšímu by mohl nastat o víkendu.

Do postižených oblastí ještě ve středu večer odcestovali premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák. Fico uvedl, že vláda je připravena obce zasažené záplavami odškodnit.

V regionu jsou postiženy desítky obcí. V noci kromě hasičů museli zasahovat i plynaři, protože se na několika místech protrhlo plynové vedení. Několik obcí zůstává i bez elektřiny.

Déšť a vítr vyvracely stromy a zatopily sklepy i v mnoha lokalitách ve středu a na západě Slovenska. Na rozdíl od východu země si tu však živly nevyžádaly ztráty na životech. Výše škod zatím není vyčíslena.

Nejničivější povodeň za poslední desetiletí se na Slovensku odehrála v červenci 1998. Velká voda tu tehdy usmrtila více než padesát lidí z romské obce Jarovnice u Prešova. V rozvodněné říčce Svinka zahynuly hlavně malé děti a jejich matky. 
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.