27. března 2009 11:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovinsko zavede dálniční známky na týden

Slovinsko ustoupilo. Zavede týdenní dálniční známky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovinsko ustoupilo. Zavede týdenní dálniční známky. | foto: ČTK

LUBLAŇ Slovinsko, které čelilo kritice kvůli dálničním známkám, vyhoví požadavku Evropské komise. Od července nabídne známky i na kratší období. Ministr dopravy Patrick Vlačič řekl, že země si v obtížných dobách nemůže dovolit přijít o prostředky z Evropské unie nebo ohrozit turistickou sezonu. Proto se prý EU podvolí a zavede známky i na sedm dní.

Slovinsko má od loňského léta nový způsob výběru mýtného, čímž rozladilo své sousedy i turisty směřující ze západní Evropy k Jadranu. Každý si totiž musel koupit známku na šest měsíců, která stojí 35 eur (asi 953 Kč). V nabídce je i známka na celý rok, která stojí 55 eur. Jízda bez známky pro řidiče znamená riziko pokuty až 800 eur (až 22.000 Kč).

Evropská komise upozorňovala, že systém poplatků za využití dálniční sítě ve Slovinsku je diskriminační vůči těm, kteří dálnice využívají jen zřídka.

Naopak pro tamní řidiče byl výhodný. Unie proto odmítala uvolnit zhruba 200 milionů eur, které byly určeny na modernizaci slovinské silniční sítě.

Vlačič řekl, že Slovinsko zavede týdenní známky za 15 eur (asi 410 Kč), a zároveň zvýší cenu roční známky na 95 eur.

Slovinsko mělo v posledních dvou letech nejrychleji rostoucí ekonomiku v rámci eurozóny. Na letošní rok ale předpovídá její pokles o čtyři procenta, a to v důsledku dopadů globální hospodářské krize.

Lidovky.cz, ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz