Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Slovinsko zavede dálniční známky na týden

Slovinsko ustoupilo. Zavede týdenní dálniční známky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovinsko ustoupilo. Zavede týdenní dálniční známky. | foto: ČTK

LUBLAŇ Slovinsko, které čelilo kritice kvůli dálničním známkám, vyhoví požadavku Evropské komise. Od července nabídne známky i na kratší období. Ministr dopravy Patrick Vlačič řekl, že země si v obtížných dobách nemůže dovolit přijít o prostředky z Evropské unie nebo ohrozit turistickou sezonu. Proto se prý EU podvolí a zavede známky i na sedm dní.

Slovinsko má od loňského léta nový způsob výběru mýtného, čímž rozladilo své sousedy i turisty směřující ze západní Evropy k Jadranu. Každý si totiž musel koupit známku na šest měsíců, která stojí 35 eur (asi 953 Kč). V nabídce je i známka na celý rok, která stojí 55 eur. Jízda bez známky pro řidiče znamená riziko pokuty až 800 eur (až 22.000 Kč).

Evropská komise upozorňovala, že systém poplatků za využití dálniční sítě ve Slovinsku je diskriminační vůči těm, kteří dálnice využívají jen zřídka.

Naopak pro tamní řidiče byl výhodný. Unie proto odmítala uvolnit zhruba 200 milionů eur, které byly určeny na modernizaci slovinské silniční sítě.

Vlačič řekl, že Slovinsko zavede týdenní známky za 15 eur (asi 410 Kč), a zároveň zvýší cenu roční známky na 95 eur.

Slovinsko mělo v posledních dvou letech nejrychleji rostoucí ekonomiku v rámci eurozóny. Na letošní rok ale předpovídá její pokles o čtyři procenta, a to v důsledku dopadů globální hospodářské krize.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...