21. prosince 2018 5:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sněžné kolo fatbike či ranní lyžování v čerstvém prašanu. Zažijte adrenalin v Alpách

Catskiing je ideální pro nadšence do ranního lyžování v čerstvě napadeném sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Catskiing je ideální pro nadšence do ranního lyžování v čerstvě napadeném sněhu. | foto: HOCHFÜGEN Zillertal

Zimní dovolená, to nejsou jen lyže, snowboard nebo běžky. V poslední době zažívají boom neotřelé adrenalinové sporty, které si právě v rakouských Alpách může v letošní sezóně vyzkoušet úplně kdokoliv. Fatbike nadchne milovníky jízdy na kole, catskiing zase ty, kteří preferují ranní lyžování v čerstvém prašanu.

Advertoriál

Fatbiku se někdy lidově přezdívá tlusťoch, kola tohoto speciálního bicyklu mají totiž enormně tlusté pláště, díky kterým je možná jízda po sněhu nebo jiném náročném terénu. Mohutné kolo přilne k povrchu, a vy si tak můžete vychutnat jízdu horami, kterou byste si ještě před pár lety v Evropě jen těžko dokázali představit.

Jízda na Fat bike podél řeky Tuxbach na ledovec Hintertux.
Lyžování v Rakousku

O fatbiku se říká, že odboural všechny hranice. Jedno z nejuniverzálnějších kol totiž přestalo dělit rok na jednotlivé sezóny. „Cyklistice se rekreačně věnuji od dětství, miluji jízdu na čerstvém vzduchu. Proto mě vždy mrzelo, když jsem kolo na zimu musel schovat do sklepa. Fatbike je skvělá alternativa nejen na zimu a navíc přináší úplně nové rozměry cyklistiky,“ říká o své zálibě Roman Gellner.

A právě fatbike si zájemci mohou vyzkoušet také v Rakousku. Trasa ze zadního Zillertalu podél řeky Tuxbach na ledovec Hintertux je navíc jednou z výzev letošního #playgroundAustria. Desetikilometrová značená trasa s převýšením 390 metrů je ideální pro každého, kdo si chce ověřit své fyzické schopnosti. Na kolo si navíc můžete připnout lyže a v cíli si zalyžovat.

Nabízejí se však i další vyhlídkové trasy, v různých úrovních a třeba i s průvodcem. Pronájem samotného fatbiku stojí okolo 15 eur na tři hodiny, nebo 29 eur na celý den.

Další výzvou pro sportovní nadšence, kterou Rakousko letos nabízí, je catskiing. Tato atrakce nemá nic společného s kočkami, předpona ‚cat‘ označuje rolbu, která vás brzy ráno vyveze na samotný vrchol v Hochfügenu, a díky které si budete moci zalyžovat v první linii čerstvě napadeného sněhu. V brzkých ranních hodinách navíc budete mít jistotu, že jste dorazili na svah jako první.

Pokud vás baví své sportovní výsledky porovnávat s ostatními, u fatbiku i catskiingu máte příležitost. Oba sporty jsou totiž součástí letošní zimní výzvy #playgroundAustria. Vypořádat se s ní musela například i youtuberka a modelka Jitka Nováčková.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Lidovky.cz