Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Snídat plástev medu, mezi mořem a horami. Po stopách turecké riviéry

Středozemní pás Turecka se takzvanou tureckou riviérou pyšní zcela právem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středozemní pás Turecka se takzvanou tureckou riviérou pyšní zcela právem. | foto: Radka Nováková, Zuzana Davidová, Neckermann

ANTALYA Pokladnice historie a kultury, zasazená do přírodních krás světového kalibru a štědrá na dary země. Středozemní pás Turecka se takzvanou tureckou riviérou pyšní zcela právem. Když se člověku zdá, že je léto kratší, než by si přál – a konec srpna se kvapem blíží -, Antalya ho nezklame. Stačí jen necelé tři hodiny na palubě přímého letu z Prahy.

Čisté moře je tu samozřejmostí a jeho teplota zhýčká kůži každého, kdo si v chladné vodě nelibuje – v létě obvykle začíná na 25 °C. V pobřežních zákoutích se zakusuje do půdy a přechází v kouzelné skalní jeskyně, jejichž zákoutí pomůže odhalit příď místních lodí.

Ve vlnách moře.

Ve vlnách moře.

Bazén s vířivkou s výhledem na horský masiv Taurus.

Bazén s vířivkou s výhledem na horský masiv Taurus.

Hotelové komplexy kolem města Belek jsou proslulé a potěší zdaleka nejen vášnivé golfisty, jejichž oblíbeným sportem je lokalita vyhlášená – místní pláže sice lákají k odpočinku, ale podnikavějším návštěvníkům se nabízí i celá paleta dynamičtějšího trávení volného času. Osvojit si um jízdy na vodních lyžích, odhalit tajemství windsurfingu, brázdit vlny v kajaku nebo zdokonalit se v tanci... stačí jen si vybrat.

A za pohyb tělo odmění barevnou kuchyní, mnohdy ještě zpestřenou surovinami zrozenými přímo na místní půdě. Ranní chléb dochutí domácí olivový olej nebo dokonce plástev medu z nedalekého úlu, svačinu šťavnaté ovoce z přilehlého sadu.

Fingerfood na slano i sladko.

Fingerfood na slano i sladko.

Lokální potraviny: medová plástev, z níž můžete i posnídat.

Lokální potraviny: medová plástev, z níž můžete i posnídat.

Horko a chlad hammamu

Je dobře známo, že slaná voda má blahodárné účinky na tělo a její šumění zas na mysl. Ale když už oči štípou příliš, doporučuji jim odpočinek. Než se znovu pokochají na riviéru lemující pás horského masivu Taurus, mohou zůstat zavřené během neobyčejného zážitku, který vás provede horkem i chladem - očistné terapie hammam.

Tradiční turecká lázeňská procedura v sobě spojuje masáž, saunu i peeling; je vším tím a ještě něčím navíc. Pečlivě umyté tělo si nejprve sami vydrhnete podanou solí, načež se odevzdáte šikovným rukám maséra či masérky (volba je na vás). Ty vás celé namydlí, pak pěnu spláchnou a začnou vás masírovat pomocí speciální hammamové rukavice, která má také peelingový účinek.

Následuje horká pára a po ní se můžete těšit na hlavní, pečlivou masáž, která vám uvolní tělo až do konečků prstů. A nejen to: během masáže vás bude personál polévat střídavě teplou a chladnou vodou, která se vás bude dotýkat na různých částech těla najednou. Celou proceduru zapečetí léčivé bahno, a pocit blaha je zaručený.

Neobyčejný zážitek, který vás provede horkem i chladem - očistná masážní...
Fragmenty římské slávy.

Řím, Byzanc i Cařihrad

Řádně osvěženi můžete vyrazit na průzkum regionu. My začali v oblastní metropoli, milionové Antalyi, kudy jsme kráčeli po stopách římské říše, její byzantinské dědičky i Osmanů, kteří na ní oblast vydobyli. Zavedly nás na mola starobylého přístavu, k bráně císaře Hadriána z 2. století či ke slavnému Useknutému minaretu (Kesik minare), který se z hávu římského chrámu převlékl do pláště byzantinského kostela, aby se nakonec stal svatostánkem islámu.

Pohlednice z cest:

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!


A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

V menší Alanyi na východním okraji riviéry čeká na návštěvníky místní dominanta – středověký hrad Kalesi, který se hrdě vypíná na skalnatém kopci, ze tří stran omývaném Středozemním mořem. Side zas uspokojí ty, které zklamaly nekonečné fronty a nadsazené ceny u proslulého římského Kolosea. Místní amfiteátr tolik nepotrápí a zážitek z ohromujícího historického prostoru je minimálně srovnatelný.

V městských uličkách se vznáší syté aroma kávy a voňavého tabáku z vodních dýmek. Občas pronikne i do obchodů s místními specialitami i suvenýry - mimochodem, turecké liry vám nemusejí dělat starosti, bez problémů tu totiž zaplatíte eury či platební kartou.

A ještě jedna poznámka k bezpečnosti: v lepších hotelích do komplexu autobus nevpustí, dokud ho celý neprohlédnou detektory. Pocit nedobytného hradu dnes není k zahození.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR ŠTÍHLÉ VÝROBY(33-40.000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč