29. listopadu 2010 12:47 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Španělské vládě vadí 'příliš lepkavé' žvýkačky, chystá se zakročit

Bonbony - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bonbony - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MADRID Stav španělských chodníků, podrážek i spodních stran školních škamen by se mohl dramaticky vylepšit díky rozhodnutí místní vlády. Ta chce odebrat ze žvýkaček část jejich lepivosti, aby se snáze odstraňovaly, napsal britský list The Guardian.

Španělská města jednoduše stojí příliš mnoho peněz čištění přilnavých žvýkaček z ulic, rozhodl kabinet. Řešením je začít používat coby základ španělských žvýkaček směsný polymer vinylacetátu a vinyllaurátu. "Méně lepí, což usnadní čištění," uvedlo španělské ministerstvo zdravotnictví.

Barcelonská radnice odhaduje, že denně z ulic nechá seškrábnout až 1800 kusů žvýkaček, což stojí více než 100.000 eur (asi 2,5 milionu korun) ročně. Zavedla proto pokuty až do výše 450 eur pro ty, kdo budou při odhazování žvýkaček přistiženi.

Žvýkačky - ilustrační foto.

Kritici míní, že vinylacetát by mohl být zdraví škodlivý, ale vládní experti s tím nesouhlasí.

"Laboratorní studie na zvířatech zjistily, že dlouhodobé vystavení vinylacetátu může způsobit karcinogenní reakci," připustila americká Vinylacetátová rada (VAC), ovšem pouze "v koncentracích vysoko nad doporučenou hladinou".

"Odvětví (vyrábějící žvýkačky) může nyní využívat nejmodernější ingredience, které v Evropě existují, a které mají zdravotní záruky," uvedl v prohlášení španělský kabinet. Většina žvýkaček se ovšem ve Španělsku nevyrábí; trhu dominují produkty společností Wrigley a Cadbury.

ČTK, Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz