Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Španělské vládě vadí 'příliš lepkavé' žvýkačky, chystá se zakročit

Bonbony - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bonbony - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MADRID Stav španělských chodníků, podrážek i spodních stran školních škamen by se mohl dramaticky vylepšit díky rozhodnutí místní vlády. Ta chce odebrat ze žvýkaček část jejich lepivosti, aby se snáze odstraňovaly, napsal britský list The Guardian.

Španělská města jednoduše stojí příliš mnoho peněz čištění přilnavých žvýkaček z ulic, rozhodl kabinet. Řešením je začít používat coby základ španělských žvýkaček směsný polymer vinylacetátu a vinyllaurátu. "Méně lepí, což usnadní čištění," uvedlo španělské ministerstvo zdravotnictví.

Barcelonská radnice odhaduje, že denně z ulic nechá seškrábnout až 1800 kusů žvýkaček, což stojí více než 100.000 eur (asi 2,5 milionu korun) ročně. Zavedla proto pokuty až do výše 450 eur pro ty, kdo budou při odhazování žvýkaček přistiženi.

Žvýkačky - ilustrační foto.

Kritici míní, že vinylacetát by mohl být zdraví škodlivý, ale vládní experti s tím nesouhlasí.

"Laboratorní studie na zvířatech zjistily, že dlouhodobé vystavení vinylacetátu může způsobit karcinogenní reakci," připustila americká Vinylacetátová rada (VAC), ovšem pouze "v koncentracích vysoko nad doporučenou hladinou".

"Odvětví (vyrábějící žvýkačky) může nyní využívat nejmodernější ingredience, které v Evropě existují, a které mají zdravotní záruky," uvedl v prohlášení španělský kabinet. Většina žvýkaček se ovšem ve Španělsku nevyrábí; trhu dominují produkty společností Wrigley a Cadbury.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!