25. června 2009 9:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Španělsko je letos levnější

Pláž Cala Rovira, Costa Brava. Katalánsko láká Čechy dosažitelností autobusem, a tedy nižší cenou zájezdu. Jen ta cesta trvá 20 hodin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž Cala Rovira, Costa Brava. Katalánsko láká Čechy dosažitelností autobusem, a tedy nižší cenou zájezdu. Jen ta cesta trvá 20 hodin. | foto: Shutterstock

Obliba Katalánska a pobřeží Costa Brava a Costa del Maresme se v posledních letech mezi Čechy zvyšuje. Letoviska v této části Španělska jsou dostupná i autobusem, a dovolená je tedy levnější.

Dalším důvodem je, že tato střediska nabízejí nepřeberné množství zábavy. Kromě diskoték a nákupních tříd lákají Lloret de Mar, Blanes či Malgrat de Mar vodními sporty - vodními lyžemi, motorovými skútry, jízdou na banánu, kitesurfingem, windsurfingem, potápěním či parasailingem.

Kromě vodního parku se v blízkosti letovisek nachází i Marinaland, kam zdarma sváží turisty autobusy. Za 23 eur můžete vidět představení delfínů, tuleňů a ptactva. Každé trvá asi 15 minut a koná se dvakrát každý den. Během čtyřhodinové pauzy mezi 12. a 4. hodinou odpolední si můžete užívat vodních radovánek ve vodním parku s tobogány a dalšími atrakcemi.

Ceny potravin klesají
Ti, kteří se letos vypraví do Španělska, budou příjemně překvapeni nižšími cenami oproti minulému roku -zvláště potravin v supermarketech. Může za to hospodářská krize, která se nevyhnula ani Španělsku. Nezaměstnanost se zde v posledních měsících zvyšuje prudkým tempem.

Nižší ceny zaznamenáte i v restauracích. Ceny potravin v některých supermarketech se pohybují téměř na úrovni cen u nás, jídlo v restauraci vás přesto vyjde podstatně dráž.

V letoviscích na severu Španělska si na své přijdou i milovníci módy. Rozrůstají se zde totiž outlety se značkovým zbožím. Například v Lloretu jsou už čtyři. A velké outletové centrum najdete u Barcelony. Tam se ale musíte vydat autem.

Pokud vám nestačí místní obchody, vydejte se třeba do nejbližšího módního řetězce El Corté Inglés, který patří mezi největší obchodní domy ve Španělsku.

Ti, kteří rádi výhodně nakupují oblečení, by se měli vydat do Španělska optimálně v druhé polovině srpna. Od začátku července zde místní obchůdky i obchodní řetězce nabízejí slevy (jsou označeny slovy „oferta“, tedy nabídka, nebo „rebajas“). Po první, 20procentní vlně, přijde druhá, až 70procentní, v srpnu. Poslední den slev dají v Lloretu dokonce zboží na stoly před obchod a vyprodávají vše za euro či dvě. Kdo se ale spoléhá na tuto akci, riskuje, že už si z omezené nabídky nevybere.

Vzrostl počet krádeží
Kromě snížení cen potravin s sebou ale krize přinesla i určitá negativa. Ve Španělsku se zvýšily počty krádeží. Delegátka cestovní kanceláře Čedok Martina Ptáčková uvádí, že zatímco minulý rok řešila během čtyř měsíců s klienty asi tři krádeže, letos jich za tři týdny zaznamenala už přes třicet.

Peníze a věci se ztrácejí nejen na plážích, ale také v hotelových restauracích. Přestože zloději neokrádají jen turisty, nejvíc se jich soustředí právě v turistických centrech. Dávejte si proto pozor na svá zavazadla a kabelky. Ačkoli Martina Ptáčková dosud nezaznamenala, že by se klientům ztratily věci přímo z pokoje, raději si zaplaťte trezor. Stojí asi 3 až 4 eura na den. Spolu s krizí se také zhoršila úroveň některých hotelů. Projevuje se to hlavně v nabídce jídel, která už nebývá tak bohatá. Na výběr z několika jídel ale mít budete.

Najdete na Lidovky.cz