20. června 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Španělsko: Kam na dovolenou

Andalusie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andalusie. | foto: Foto Profimedia.cz

Chystáte se do Španělska? Přinášíme vám seznam míst, které stojí za to navštívit.

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy.Na Kanárech si můžete užít především jemňoučký plážový písek, což je ale dvojsečné. Protože ostrovy jsou přímo v oceánu, vane tam silný vítr, který vám dokáže písek dost nepříjemně nafoukat do očí. Proto raději volte hotely s bazénem, pro případ, že byste se k moři nedostali. Jinak na ostrovech najdete vše – poušť, hory i zelené oázy palem.

A pokud se rozjedete podívat po památkách, určitě narazíte i na skanzen věnovaný původním obyvatelům. Ti vás překvapí svými blond hřívami a svátkem panen.

Baleárské ostrovy

Baleárské ostrovy jsou natolik různorodé, že si určitě vyberete. Mallorka hraje úlohuBaleárské ostrovy. rodiče, je velká a více méně poklidná. Na tomto ostrově najdete plno romantických míst a příležitostí k vyjížďce. Ibisa je rozpohybovaná mladice, která až na pár hodin po poledni, kdy je siesta, nikdy nespí. Stahují se sem „pařiči“ z celého světa, ale samotný ostrov má své kouzlo i pro ty, kdo jsou spíše než na nekonečné party vysazeni na dlouhé hodiny na pláži. Zbylé ostrůvky, jako je Melorca a Formentera, jsou trošku mimo hlavní zájem turistů a právě to je jejich hlavním kladem.

Katalánsko Svébytné

Katalánsko.Katalánsko má svou vlastní řeč a svou vlastní metropoli. Dobré jméno u českého turisty získalo především díky dlouhým plážím. Hlavně rodiny s malými dětmi moře překvapí příkrým klesáním do hloubky. Jeden krok ve vodě může znamenat, že ratolest zmizí pod hladinu. Mezi dobré nápady španělských konstruktérů rozhodně nepatří železnice, která vede hned na pomezí pláže, ale dostanete se díky ni poměrně snadno a rychle do Barcelony. A tam si můžete spravit chuť nakupováním ve velkém stylu, pohledem na skvělý fotbal i kulturním vyžitím na úrovni.

Andalusie

Klapot flamencových bot ztrácejících se v barevných sukních tanečnic, vůně silnéhoAndalusie. sherry, rytmický zvuk kastanět, pach krve mísící se s potem k smrti odsouzeného býka – to jsou jen některé okamžiky, jež se vám v Andalusii nesmazatelně vryjí do paměti. Na jihu Španělska můžete v jednom dni lyžovat na vrcholcích pohoří Sierra Nevada a užívat si koupání a slunce na Costa del Sol – Slunečném pobřeží, o dost luxusnějším než jeho severní kolega Costa Brava. Pokud však dáváte přednost historii, je tu pro vás neopakovatelná Alhambra v Granadě či Alkazár v Seville.

Valencijské společenství

Valencijské společenství.Okolí Valencie není typicky turistická lokace. Zatím. Valencie, která oblasti dominuje, patří mezi největší města ve Španělsku a celé společenství je dost závislé na průmyslu. Lidé zvyklí na větší město, kteří se nechtějí vzdávat jeho zázemí, si můžou vychutnat takové Brno u moře. Valencijské společenství ale o návštěvníky stojí a přichází s trošku jiným pohledem na Španělsko. Stará rybářská městečka s oblázkovými plážemi si vás rafinovaně získají pocitem, že jste jeden z prvních turistů, který do nich vkročil, ale přitom jsou na vás dobře připravená.

Severní pobřeží

Jízda po skalnatém pobřeží Atlantiku na severu Španělska je tím pravýmSeverní pobřeží dobrodružstvím. Nezáleží totiž na tom, jestli navštívíte ta hlavní, všemi průvodci doporučená místa. Naopak jízda bez cíle vám velmi často připraví překvapení třeba v podobě rybářské vesničky Cudillero s domečky tísnícími se na skále, útesu s romantickým kostelíkem v Mundace nebo nádhernou pláží v podstatě kdekoliv. Sever Španělska je protkán i poutními cestami, které vedou do Santiaga de Compostela. A když se za volantem zapomenete, maják v La Coruni vás rázně upozorní, že dál je už jen Amerika.

Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.