Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Britská opatření mohou definitivně ohrozit turistickou sezónu ve Španělsku

Britská karanténa může definitivně ohrozit turistickou sezónu ve Španělsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská karanténa může definitivně ohrozit turistickou sezónu ve Španělsku | foto: Kateřina Ferenčíková Nolasco

Moc ráda bych napsala něco optimistického, protože i v jinak radostném Španělsku to je teď potřeba více než kdy jindy, ale bohužel zpráva o tom, že se britská vláda rozhodla o povinné karanténě pro ty, kteří se odsud vracejí, byla studenou sprchou pro všechny, kdo pracují v cestovním ruchu: hoteliéry, majitele restaurací, diskoték a nočních klubů, a také samozřejmě i cestovní kanceláře a letecké společnosti.

Ti už tak utrpěli od začátku pandemie hodně velké ztráty a karanténa přinesla další vážné komplikace, ze kterých se turistika už nemusí vzpamatovat. A ta je pro španělskou ekonomiku opravdu důležitým zdrojem příjmu - představuje téměř 15 % hrubého domácího produktu.

Španělská vláda ihned zareagovala. Rozhodnutí vlády britské samozřejmě respektovala, ale ministryně zahraničních věcí prohlásila Španělsko za bezpečnou zemi z hlediska koronaviru: nová ohniska nákazy sice existují, ale jsou okamžitě identifikována, ihned jsou zavedena ještě přísnější opatření a situace je pod kontrolou. V žádném případě se nejedná o druhou vlnu epidemie. Zvýšení počtu nakažených je podle vlády logickým důsledkem nové normality a počítalo se s ním. 

Kateřina Ferenčíková Nolasco

Kateřina Ferenčíková Nolasco žije v Baskicku, autonomním regionu na severu Španělska. Živí se jako učitelka angličtiny.

Kateřina Ferenčíková Nolasco

Nemocnice jsou připraveny jak z hlediska personálního, tak i ochranných pomůcek, kterých byl dříve citelný nedostatek. Vláda se snaží alespoň o to, aby byly z povinné karantény vyjmuty Kanárské a Baleárské ostrovy. Od začátku tam byla situace mnohem lepší než ve zbytku Španělska a také jako první začaly s rozvolňováním. I ted jsou čísla nově nakažených dokonce nižší, než ve Velké Británii. Proč tedy takový strach? 

Britští turisté jsou hned po těch z Německa druhou nejpočetnější skupinou zahraničních návštěvníků. Myslím si, že více než čísla může působit nepříznivě dojem, jaký zanechala situace na počátku pandemie. K Británii se bohužel přidávají i další státy jako například Německo, Holandsko a Francie. Jejich nedoporučení cestovat nebo povinná karanténa po návratu jsou sice omezeny na regiony, kde je situace nejhorší, to znamená Katalánsko, Aragonie a Navarra, ale pro cestovní ruch to určitě není dobré.

Situaci v přímořských letoviscích by mohli alespoň trochu zlepšit samotní Španělé, kteří žijí ve vnitrozemí a touží po pár dnech odpočinku na pláži, i když s rouškami. Dovolenou tady má většina lidí podobně jako v dalších zemích na jihu Evropy v srpnu, takže se s velkou nadějí očekává alespoň příjezd turistů místních.

55. Ročník Mezinárodního jazzového festivalu v San Sebastianu

55. Ročník Mezinárodního jazzového festivalu v San Sebastianu

A jak to vypadá na ulicích, v obchodech? Pokud jde o nošení roušek, pořád ještě je dost těch, kteří si nařízení vykládají tak trochu po svém a ne vždycky je mají nasazené, když kouří nebo telefonují, nebo se jim prostě zrovna nechce. 

Tento týden jsem se poprvé od začátku pandemie vydala do obchodu s oblečením, které jsem si i přímo tam zkusila. Musím říct, že všechno bylo velice dobře zorganizované: naznačené rozestupy u fronty na pokladnu i na zkušební kabinky. Ty byly po každém zkoušení pečlivě dezinfikovány horkou párou, stejně jako oblečení. Jediným problémem byla opět disciplína - někteří nemohli pochopit, že rozestupy sice dělají frontu delší, ale nepostupuje se kvůli nim pomaleji. Prodavačky trpělivě znovu a znovu upozorňovaly, že se musí dodržovat.

Opravdu obdivuji jejich výdrž, protože ne vždy se setkávají se vstřícnou reakcí ze strany zákazníků. A prodavačky v obchodech s potravinami, které byly otevřeny i v době nejpřísnějších opatření, si, myslím, zaslouží naše ocenění ještě více.

Pokusím se přece jen zakončit pozitivní zprávou - v San Sebastiánu se i za této situace konal 55. ročník Mezinárodního jazzového festivalu. Bylo to sice ve zkrácené verzi, s rouškami a omezeným počtem diváků i účinkujících, ale i tak přinesl mnoho zážitků z kvalitní hudby. A už teď se všichni těšíme na další významnou kulturní akci, kterou bude 68. ročník Mezinárodního filmového festivalu na konci září.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!