Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Špicberky budou praskat ve švech. Stovky turistů přijedou na zatmění

Zatmění Slunce (4.1.2011) nad Brnem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění Slunce (4.1.2011) nad Brnem. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSLO Norské arktické souostroví Špicberky vyzvalo potenciální zájemce o pozorování úplného zatmění Slunce, které má být v příštím týdnu, aby na ostrovy nejezdili. Hotely jsou prý již plné, v oblasti panuje mrazivé počasí a velké nebezpečí navíc představují lední medvědi.

Christin Kristoffersenová, starostka největší osady na Špicberkách Longyearbyenu, agentuře Reuters řekla, že souostroví očekává na zatmění Slunce 1500 návštěvníků. Stálých obyvatel je přitom asi 2,5 tisíce. Ostrovy, které jindy vstřícně vítají turisty, tak už dosáhly maximálního limitu pro zajištění bezpečnosti, dodala.

PSALI JSME:

„Bezpečnost má přednost, dokonce i před zatměním Slunce. Musíme se o lidi postarat. V březnu bývá strašlivá zima a navíc čelíme hrozbě ledních medvědů,“ vysvětlila.

V roce 2011 usmrtil lední medvěd na Špicberkách mladého britského táborníka a čtyři další zranil. V průměru lidé na tomto severonorském souostroví ročně zastřelí v sebeobraně tři lední medvědy.

Úplné zatmění Slunce bude v pátek 20. března pozorovatelné z pevniny pouze na Špicberkách a na Faerských ostrovech. Částečné zatmění Slunce bude vidět v severní Africe, Evropě a severní Asii. V České republice bude Měsíc zakrývat necelých 75 procent plochy slunečního kotouče.

K zatmění se může přidat i polární záře

Hotely na Špicberkách a na Faerských ostrovech prý byly na tuto událost zarezervovány několik let dopředu, i když na Faerských ostrovech ještě zůstávají nějaká volná místa k přenocování například v soukromých domech.

Meteorologové předpovídají na pátek polojasno, s teplotami na Špicberkách minus 17 stupňů Celsia a v metropoli Faerských ostrovů Tórshavnu plus 3 stupně Celsia.

Na Faerských ostrovech, které jsou součástí Dánského království s plnou vnitřní samosprávou, očekávají 8 tisíc návštěvníků k 50 tisícům místních obyvatel. Pro otužilé turisty otevřou na Faerských ostrovech i kempy, které obvykle zahajují provoz až v květnu.

Pokud by obloha v pátek nad severní Evropou zůstala jasná, mohla by zatmění Slunce doprovázet ještě polární záře.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!