Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Spící rožmberská princezna. Navštivte město Netolice

Vilém z Rožmberka nechal zámek postavit po vzoru italských renesančních vil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilém z Rožmberka nechal zámek postavit po vzoru italských renesančních vil | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jako spící rožmberskou princeznu v jihočeské krajině představuje město Netolice výletníkům na svém webu Netolickou oboru. Rozkládala se západně od města a jejím srdcem byl renesanční zámeček Kratochvíle.

Io zámečku Kratochvíle se kdysi dalo mluvit jako o spící princezně, ale před časem se probudil a dnes láká na rozmanité akce a prohlídky.

Máte-li rádi filmy, možná jste malebný zámeček ve stylu severoitalských renesančních vil, obklopený vodním příkopem a uzavřený ohradní zdí v krajině lesů, rybníků, alejí a pastvin už někdy dřív navštívili: v interiérech totiž byla dlouho k vidění expozice Krátkého filmu Praha. Scénky ze známých animovaných filmů včetně večerníčků tu už nenajdete, Kratochvíle se vrátila zpět do renesance, do atmosféry připomínající především dobu posledních Rožmberků. 

Rady před cestou

  • Zámek Kratochvíle má otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin, základní prohlídku lze rozšířit o návštěvu kostela Narození Panny Marie. Květinová výstava Letí pávi mezi sedmi moři je přístupná v rámci běžné prohlídky. www. zamek-kratochvile.cz 
  • Trasy zmíněné v dnešním výletu, tedy naučné stezky Historická krajina Netolicka pro pěší i cyklisty, najdete podrobněji popsané na www.netolice. cz/nauc ne-stezky/d3509/p1=336 0 Netolické oboře se dočtete na www. netolice. cz/netolicka-obora/ d-3511/p1=3384 Pokud do Netolic pojedete tento víkend, zastavte se na náměstí, kde se koná staročeský jarmark.

Právě teď se můžete vypravit na prohlídku interiérů, vyzdobených a provoněných živými květinami. Název výstavy Letí pávi mezi sedmi moři napovídá, že květinové instalace budou inspirovány ptáky, a to hlavně pávy. Výstava začala včera, mimořádně otevřeno bude i v pondělí 21. května a skončí v neděli 27. května. Až půjdete k zámku, rozhlédněte se: Kratochvíle totiž patří k zámkům, kde pávi žijí. Když budete mít štěstí, zahlédnete pávice s jarními pavími kuřátky.

Italský sen

Proč se mluví o rožmberské princezně? Kratochvíli totiž nechal na sklonku 16. století postavit Vilém z Rožmberka. Kouzelné místo ale objevil někdo jiný už o pár desítek let dřív: rožmberský regent a budovatel jihočeských rybníků Jakub Krčín z Jelčan si nechal upravit a rozšířit původní tvrz s hospodářským dvorem Leptáč. Jeho pánovi Vilémovi z Rožmberka se tu tak zalíbilo, že s Krčínem směnil dvůr za Sedlčany a vedle starší tvrze si nechal postavit letní sídlo.

Stavbu vedl přední rožmberský stavitel Baldassare Maggi z Arogna, stavitel hradu a zámku v Českém Krumlově, a Kratochvíle skutečně vypadá jako kousek Itálie, přenesený do jihočeské krajiny – anebo možná nostalgický sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov? Posuďte sami, každý kousek mozaiky skvěle zapadá: renesanční zahrada s pečlivě stříhanými stromy, geometricky upravené záhony léčivých bylinek, květin i zeleniny, ohradní zeď s bránou, kaplí Narození Panny Marie a několika domky (v jednom z nich objevíte cukrárnu!) a samozřejmě vodní příkop. Jak se ukáže dál, právě voda byla a je pro Kratochvíli klíčová: jak velela renesance, v zámecké zahradě nemohly chybět různé dobové pohyblivé atrakce a vodní stroje. K jejich pohonu sloužila osm kilometrů dlouhá stoka Krčínka, na jejíž torzo dnes můžete narazit v Netolické oboře.

Pávi na Kratochvíli zdobí zahradu

Krčín, čerti a stoka

Netolickou oboru začal na sklonku 16. století budovat rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Ačkoli dnes se o ní píše jako o unikátní a promyšleně budované komponované krajině lesů, luk, alejí a rybníků s řadou historických památek, její budování tak idylické nebylo: Krčín se před její stavbou stačil pohádat s kdekým, Netolickým páchal všelijaké naschvály a ti mu nezůstávali nic dlužni. Definitivní ranou se pro město stalo zdánlivě neškodně vyhlížející zřízení obory a stavba Krčínky. Ta coby technická památka patří společně s Opatovickým kanálem, Zlatou stokou a Novou řekou, Dlouhou stokou ve Slavkovském lese a o něco mladším Flájským kanálem do rodiny renesančních vodních kanálů. Zatímco všechny zmíněné dodnes existují a lemují je turistické značky a naučné stezky, Krčínka částečně zanikla a téměř se na ni zapomnělo. Proč?

Zatímco jiné vodní kanály do rybníků či dolů vodu přiváděly, Krčínka ji Netolickým brala. Stoka odváděla vodu z potoka Mel hutka, jenž byl do té doby zdrojem vody pro řadu rybníků a mlýnů. Místo toho ji přiváděla na zámek pro zábavu panstva. Městskému hospodářství hrozil zánik a mezi lidmi se rozšířila povídačka, že noc co noc křižují Netolickou oboru čerti, kteří s Krčínem zapřaženým v pluhu pro orávají vodní stoku, bijí ho řetězy a ječí „lupni Krčína, až řetěz uletí!“

Na kole kolem rybníků a statků

Pro pěší připravili v Netolicích naučnou stezku s 16 zastávkami. Souběžně vede zelená značka a hlavním lákadlem je přemyslovské hradiště z 10. století na vrcholu sv. Ján. Pokud máte kolo, vyjeďte do okolí po části naučné cyklostezky Historická krajina Netolicka. Zajímavost: Vybrat jedno místo z bývalé Netolické obory je nemožné: jeďte a kochejte se. K výletu lákají desítky rybníků a rybníčků, několik původně renesančních statků a stopy po umělé stoce Krčínce, ale i pravěká mohylová pohřebiště, halštatské hradiště Velký Hrádeček i zaniklá středověká ves. A samozřejmě Kratochvíle, kde se zastavte na prohlídku.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...