Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Srbové jsou divocí řidiči, ale mají úžasný vztah k dětem, říká Češka

Marie Navrátilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Navrátilová |

Pětatřicetiletá Marie Navrátilová se do Srbska přestěhovala s manželem a synem za prací. Je spokojená a návrat do Česka zatím neplánuje. Nejvíce u Srbů ji překvapil vztah k dětem. " V obchodech děti nechají zboží prohlédnout, vyzkoušet, nabízí a předvádí jim, co a jak funguje. Opravdu se jim věnují a vůbec nejsou otrávení, když si zboží pak nekoupí. V restauracích číšníci trpělivě poslouchají, co si dítě přeje a vždy je obslouží se stejným klientským přístupem jako dospělého," říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Do Bělehradu, hlavního města Srbska, jsem se přestěhovala s manželem a synem před 3,5 roky. Byla to pro mě velká kulturní změna. Úplně první dojem jsem zaznamenala na silnicích, protože jsme do Srbska přijeli autem. Místní řidiči jezdí hodně impulzivně a soutěživě oproti tomu, co jsem byla zvyklá z Česka nebo Francie. Používají více pruhů než je na silnici, pravděpodobně téměř stále mají ruku na klaksonu a troubí, předjíždějí se na poslední chvíli a na milimetry, často ani dvojitá plná čára jim nezabrání v otočení nebo odbočení, jednosměrná ulice je jen tehdy, pokud zde stojí policista a na přechodech má chodec přednost jen občas. Nejprve jsem se bála do provozu vyjet, ale překonala jsem to a začala jsem byt všímavější, jak jezdi místní řidiči, a jaká nepsaná pravidla zde platí. Nejezdím jako oni, ale musela jsem se naučit, co můžu na silnici čekat. Hned jako po tomto prvním dojmu jsem byla velmi mile překvapena, jak tolerantně a velkoryse se Srbové chovají k dětem. V obchodech děti nechají zboží prohlédnout, vyzkoušet, nabízí a předvádí jim, co a jak funguje. Opravdu se jim věnují a vůbec nejsou otrávení, když si zboží pak nekoupí. V restauracích číšníci trpělivě poslouchají, co si dítě přeje a vždy je obslouží se stejným klientským přístupem jako dospělého.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jediné, co bylo pro některé Srby těžko pochopitelné, je české pojetí velikonočních zvyků, jako pleteni pomlázek a následné vymrskání žen, které mužům za to nadělí malovaná vajíčka. Ale pokud jsem jim k tomu vysvětlila symboliku a historii, tak to bylo lépe chápáno.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vracíme asi dvakrát ročně navštívit rodinu a přátele. Určitě bychom se rádi vrátili někdy na stálo, ale nyní neznáme časový horizont. Na druhou stranu já i manžel zde máme zajímavou práci a uvidíme, co můžeme ještě v životě poznat, takže bych úplně nevylučovala, že prozkoumáme třeba jinou zemi a jejich kulturu a pak se vrátíme třeba ještě s větším nadhledem a novými zkušenosti zpátky do Čech.

Kdo je Marie Navrátilová?

Po ukončení VŠE v Praze jsem se vdala a začala pracovat v oblasti řízení rizik pro společnost Škofin a poté pro Českou Spořitelnu. V roce 2008 se nám narodil syn Tomáš. Dva roky na to jsme žili rok ve Francii. V současné době pracuji pro rakouskou banku Hypo Aple Adria v oblasti řízeni rizik. Mám ráda klasickou muziku, hory, plavaní a cestovaní. Možnost žít v cizině je pro mě velmi cenná zkušenost, za kterou jsem moc vděčná. Naučila jsem se větší otevřenosti vůči různým kulturám, můžu se učit se cizí jazyky a poznávat různé lidi a zvyky. Je to příjemně obohacující, i když ne vždy lehké.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V podstatě z českého jídelníčku mi nic nechybí. Na tržištích i supermarketech je k dostání dobrá domácí zelenina, ovoce a mléčné výrobky, běžně se dají koupit čerstvé ryby a maso. V Bělehradě je také množství rozličných restaurací s velkým výběrem dobrých jídel - od místní přes středomořskou, arabskou až po asijskou kuchyni. Jídlo je tu opravdu chutné a servis v restauracích je na velmi dobré úrovni po celém Srbsku. Řekla bych, že si zde váží každého zákazníka, a umí se o něj příjemným způsobem postarat. Raději peču než vařím, takže jsem měla úspěch s klasickou mramorovanou bábovkou a valašskými frgály. Z českých specialit Srbům velmi chutnala tradiční česká Becherovka a lázeňské oplatky.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Máme syna, kterému je šest let a chodí zde do mezinárodní školy. Výuka probíhá v angličtině, kterou mluví od svých 2,5 let. Doma mluvíme česky a od září se bude učit češtinu prostřednictvím konzultací přes Skype i v české škole. Kromě těchto dvou jazyků se zcela přirozeně učí srbsky od lidí kolem sebe. Plynule přeskakuje mezi angličtinou, češtinou a srbštinou. Věřím, že to bude pro něj velká výhoda a dá mu to v životě širší možnost volby.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Téměř pokaždé, když řeknu, že jsem z České republiky, tak Srbové reagují pozitivně. Myslím, že si nás Čechů váží. Vědí, že se rozdělilo Československo na Českou a Slovenskou republiku. Srbové často zmiňují Prahu, jaké je to krásné město s velkou kulturní hodnotou. Jsou schopni i jmenovat významné památky jako Pražský hrad, Karlův most, Tančící dům, Staroměstský orloj a tak dále. Někteří z nich znají osobnost a práci Václava Havla. Dále muži většinou znají značku Škoda, kterou považují za spolehlivou a na silnicích ji potkáte celkem často. Srbové sami velmi rádi aktivně sportují a mají dobré sportovní týmy ve vodním pólu, basketbalu, házené, taekwondo. V poslední době je národním idolem samozřejmě výborný tenista Novak Djokovic. Díky tomu, že se Srbové zajímají o sport, znají tedy i dost českých sportovců jako například Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka, Pavla Nedvěda, Petra Čecha a další. Určitě my Češi máme být na co hrdí.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji z místních novin a spíš se zaměřuji na oblasti, které se týkají mé práce v bankovnictví. Vidím, že se řeší témata jako vstup do EU, volby, korupce, otázka Kosova a tak podobně. Lidé zde nejsou moc spokojení s politickou a především ekonomickou situací. Je zde míra nezaměstnanosti okolo 21% a tak dost lidí odchází za prací do ciziny, aby uživili sebe a své rodiny.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!