Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Srí Lanka loni přilákala rekordní počet turistů

Srí Lanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srí Lanka | foto: Shutterstock

Srí Lanka stále více láká turisty. Loni navštívilo zemi rekordních 855.975 lidí. Nejvíce turistů přijelo do země ze západní Evropy. Počet turistů v zemi roste od ukončení občanské války v květnu 2009. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila vláda.

Turistika patří mezi hlavní zdroje deviz země, spolu s pěstováním čaje, textilním průmyslem a převody peněz od místních obyvatel pracujících v zahraničí. Letos chce vláda přilákat 950.000 turistů a zvýšit příjmy na více než jednu miliardu USD (20,1 miliardy Kč).

ČTĚTE VÍCE:


Počet turistů ze západní Evropy loni stoupl o 22,7 procenta na 315.210 a na celkovém počtu turistů se region podílel 37 procenty. Počet turistů z jižní Asie vzrostl o 35,3 procenta na 237.647. Region měl na celkovém počtu turistů podíl 28 procent.

Rekordní byl i měsíční údaj za prosinec, kdy počet turistů stoupl o 15,2 procenta na 97.517, a překonal rekord z listopadu. Počet turistů se od konce občanské války, která trvala 25 let, zvyšuje každý měsíc.

Příjmy z turistiky se v roce 2010 zvýšily o 64,8 procenta na 575,9 milionu USD. Za 11 měsíců letošního roku podle údajů centrální banky vzrostly o 46,7 procenta na 735,7 milionů USD. Vláda chce do roku 2016 přilákat na místní pláže, kopce a historické a církevní památky 2,5 milionu turistů a zvýšit příjmy na 2,75 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!