11. června 2014 9:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

U moře i v horách. Stále více lidí na dovolenou létá

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Počet Čechů, kteří při cestách na dovolenou využívají leteckou dopravu, roste. Letos v létě letadlem vyrazí 34 procent turistů, kteří míří do ciziny, v roce 2011 jich bylo 27 procent.

Vyplývá to z průzkumu mezi 1000 respondenty, který provedla poradenská společnost Mag Consulting. Na zahraniční dovolenou letos pojede 42 procent Čechů. Víc než třetina turistů, kteří vyrazí na léto do ciziny, využije služeb cestovních kanceláří, 63 procent si dovolenou zajišťuje individuálně.

Do ciziny v létě vyrazí 43 procent lidí autem, pětina autobusem a tři procenta využijí železniční dopravu. Při cestách po Česku roste podíl vlastní dopravy. Autem tak vyrazí letos 78 procent dovolenkářů, před třemi lety to bylo o tři procenta méně. Téměř pětina lidí zvolí autobus či železnici a tři procenta vyrazí na kole či motorce.

Letní dovolená. Ilustrační foto.

Téměř tři čtvrtiny lidí v průzkumu uvedly, že zahraniční dovolenou stráví u moře, 13 procent vyrazí na poznávací zájezd a 14 procent na návštěvu známých a příbuzných v zahraničí, zejména na Slovensko. Tuzemskou dovolenou plánuje 43 procent lidí strávit na chatách a chalupách, téměř polovina Čechů vyrazí za turistikou. Desetina stráví letní dovolenou v lázních a na poznávacích cestách.

Z jednotlivých krajů patří k nejoblíbenějším Jihočeský, kam plánuje vyrazit v létě 17 procent lidí. Na 15 procent dovolenkářů stráví letní tuzemskou dovolenou ve Středočeském kraji, 12 procent preferuje jih Moravy a desetina vyrazí do Královéhradeckého kraje, hlavně do Krkonoš a Orlických hor.

Jak dlouhá dovolená?

Ze zahraničních destinací se na prvním místě drží Chorvatsko, kam plánuje vyjet v létě 28 procent Čechů, kteří míří za hranice. Na 12 procent zvolilo Itálii a 11 procent Slovensko. Desetina vyrazí na dovolenou do Řecka.

Průměrná délka letní zahraniční dovolené přes cestovní kancelář je téměř devět dnů při průměrné ceně 13 300 korun. Individuální turisté za ni zaplatí průměrně 9900 korun. Při pobytech v ČR dosahuje průměrná doba letní dovolené téměř osm dní při průměrné ceně 3600 korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SMĚNY – VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč